Newsletter

Wakacje 2024 - Polacy chcą podróżować na własnych zasadach. Analiza OLX

12.06.2024, 08:30aktualizacja: 12.06.2024, 08:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

OLX
OLX
Od kilku lat obserwujemy nowy trend spędzania wakacyjnych urlopów. Popularne stały się wyjazdy zbudowane wokół autentycznego doświadczenia, ukierunkowane na przeżywanie emocji i szukanie wyjątkowych doznań. Trend ten potwierdzają dane serwisu OLX, z których wynika, że Polacy planujący wypoczynek coraz częściej wybierają noclegi, które gwarantują im możliwość samodzielnego zaplanowania wyjazdu oraz realizację pasji.

Polska z roku na rok staje się miejscem coraz częściej wybieranym przez turystów. Według Revolut Travel Report 2024 44% Polaków planuje wakacje w naszym kraju [1], co związane jest z rozwojem infrastruktury, poszerzaniem bazy noclegowej i promocją atrakcji regionalnych. Obserwujemy, że trend ten zyskuje na popularności.

Według danych GUS najpopularniejszym miesiącem na planowanie wyjazdów wakacyjnych jest sierpień. W 2023 roku, w obiektach noclegowych w Polsce przebywało ok. 5 mln osób. Najczęściej decydujemy się na krótsze wyjazdy, do 7 dni - takiego wyboru dokonuje ponad połowa Polaków.

Zmiana w podejściu do podróżowania

Polacy coraz częściej podróżują świadomie, a możliwość spędzania wolnego czasu na własnych zasadach to istotny czynnik przy wyborze miejsca. Samodzielną organizację wyjazdów umożliwia OLX, a dane serwisu potwierdzają, że Polacy planujący wakacje w Polsce, wybierają noclegi w miejscach, które gwarantują im swobodę, autentyczne doświadczenia, a także możliwość odzyskania równowagi. Potwierdzają to również badania rynku [2]. Respondenci deklarowali, że interesuje ich aktywny wypoczynek - aż 58% stawia na zwiedzanie lokalnych zabytków, potem plażowanie (46%) i spędzanie czasu z rodziną (39%).

Najbardziej obleganymi kierunkami wyjazdów wakacyjnych, poza polskim morzem (37% wskazań) są góry (22%) i jeziora (19%) [3]. Według danych OLX najpopularniejszymi wakacyjnymi miejscowościami są Pobierowo i Karpacz. W pierwszej dziesiątce znalazły się również: Gdańsk, Kołobrzeg, Sopot oraz Władysławowo. Obok popularnych ośrodków coraz częściej pojawiają się mniej oczywiste miejsca do spędzania wakacyjnego czasu. Są one wybierane przez osoby poszukujące niepowtarzalnych doświadczeń oraz usług nakierowanych na zdrowie czy aktywny wypoczynek. Wśród nich znajdziemy kwatery zlokalizowane w: Międzybrodziu Bialskim, Kruklankach, Sosnówce oraz w okolicach Ełku, Rynu i Szczecinowa.

Samodzielnie, na łonie natury

Warto zwrócić uwagę na typ noclegów najczęściej wyszukiwany w serwisie OLX. Dużym zainteresowaniem cieszą się apartamenty oraz pobyty w agroturystyce. Coraz chętniej szukamy też domków do wynajęcia (+19% mdm), a szczególnie tych położonych nad jeziorem (+36% mdm). Największą popularnością cieszą się oferty wynajmu domków z jacuzzi, sauną, basenem lub balią. Rekordy popularności na OLX bije również kryterium „zwierzęta mile widziane”. Wybory te potwierdzają zmianę modelu spędzania wolnego czasu, w którym cenimy samodzielne planowanie codziennych aktywności i możliwość obcowania z przyrodą.

„Obecnie obserwujemy wzmożony ruch w serwisie OLX, gdzie dostępnych jest blisko 30 tys. ogłoszeń. Cieszy nas widoczna zmiana jakości publikowanych ogłoszeń, które zawierają więcej zdjęć i przydatnych informacji. Dużym ułatwieniem jest także kalendarz rezerwacji, w którym można sprawdzić dostępność obiektu. Nie bez znaczenia jest fakt, że osoby poszukujące miejsc noclegowych mogą się bezpośrednio skontaktować z wynajmującym, poprosić o dodatkowe informacje i u źródła dowiedzieć się o lokalnych atrakcjach” - podkreśla Konrad Grygo, analityk biznesowy w OLX.

Serwis OLX każdego dnia ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom Polaków. Każdego miesiąca korzysta z niego ponad 11 milionów użytkowników (Gemius, styczeń 2024), co oznacza, że platformy używa prawie co trzeci Polak.

[1] Badanie Revolut Travel Report zlecone firmie badawczej Dynata objęło 15 tys. osób w 15 krajach (Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Grecji, Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii, Polsce, Litwie, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Rumunii i Bułgarii), w tym tysiąc respondentów w Polsce (15 marca 2024 r.).

[2] tamże

[3] https://www.pot.gov.pl/pl/nowosci/wiadomosci-z-pot/wakacje-2023-w-polsce-wyniki-badania-pot 

KONTAKT:

Kontakt dla mediów:

Paulina Musielak-Rezmer

PR Lead OLX

tel. +48 696 890 340

Źródło informacji: OLX
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.06.2024, 08:30
Źródło informacji OLX
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ