Newsletter

Biznes i finanse

Wartość inwestycji venture capital w Polsce w drugim kwartale 2021 roku wyniosła prawie 1 mld PLN

12.07.2021, 10:32aktualizacja: 12.07.2021, 10:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
PFR Ventures i Inovo Venture Partners przygotowały kwartalny raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC). Z danych wynika, że od kwietnia do lipca 2021 przeprowadzono 118 transakcji, w które zaangażowanych było 109 funduszy. Dostarczyły one do innowacyjnych polskich spółek rekordowe 936 mln PLN.

W drugim kwartale 2021 przez polski rynek VC, przepłynęło 936 mln PLN. To łączna wartość kapitału jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. Oznacza to także, że w pierwszym półroczu 2021 polskie startupy pozyskały od inwestorów 1,17 mld PLN – stanowi to ponad 55% wartości inwestycji w całym roku 2020.

Image
1

Wykres: liczba i wartość transakcji. Celowo w zestawieniu osobno prezentujemy megarundy (outliers), które zaburzają statystyczny obraz.

Największą inwestycją drugiego kwartału była megarunda Uncapped, w ramach której spółka pozyskała 301 mln PLN. Po jej odliczeniu, Q2 2021 jest rekordowym okresem – do pozostałych spółek wpłynęło w sumie 635 mln PLN. Poprzedni kwartalny rekord wartości transakcji bez uwzględnienia megarund odnotowano w Polsce w Q4 2020 - były to 423 mln PLN.

34% zainwestowanych w pierwszym kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł aż 61%. Jednocześnie 87 z 117 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 96 transakcji przeprowadziły polskie zespoły.

„W połowie 2020 rynek VC doszedł do pułapu z całego 2019. Zapowiada się, że trzeci kwartał będzie jeszcze silniejszy, co pozwoli na powalczenie o kolejny rekord i przebicie wartości transakcji na poziomie 2,1 mld PLN. Pierwsze sygnały o bardzo znaczących transakcjach pojawiły się już na początku lipca” – mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

„Widać wyraźnie, że polskie spółki technologiczne pozyskują coraz więcej kapitału i dzieje się to coraz szybciej. Kolejne rundy zbierają w niecały rok, a rekordziści nawet w 4-8 miesięcy. Znakomitym przykładem jest Uncapped, który opisujemy w raporcie. W maju pozyskali 301 mln PLN, w zaledwie 8 miesięcy od ostatniej rundy” – mówi Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.

34 z 117 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W pierwszym kwartale zapewniły one 27% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 47 transakcji (7% udziału w wartości). Z kolei piętnaście największych rund finansowania przełożyło się na 71% wartości wszystkich rund finansowania w pierwszym kwartale.

Warta odnotowania jest także runda Ramp, której przewodził amerykańskie fundusze NfX i Galaxy Digital, a udział w niej wzięła także Mozilla i aniołowie biznesu. Wśród tych ostatnich znalazł się m.in. Piotr Pisarz, który nie tylko rozwija własną firmę (polsko-brytyjski Uncapped), ale też inwestuje w kolejne polskie spółki (jak np. Ramp). W ten sposób kapitał wraca do Polski i ekosystem się rozwija. W gronie wyjść z transakcji wyróżnia się sprzedaż Skyrise.Tech przez Black Pearls VC (ta jedna transakcja zwróciła cały fundusz) oraz odkupienie od Innovation Nest swoich akcji przez Survicate, co przyniosło zespołowi 11-krotny zwrot z inwestycji.

Pełen raport do pobrania tutaj: https://bit.ly/3k3CvqB

PFR Ventures to spółka zarządzająca funduszami funduszy, które wspólnie z inwestorami prywatnymi, aniołami biznesu i korporacjami inwestuje w fundusze Venture Capital oraz Private Equity. Celem PFR Ventures jest zasilenie tym kapitałem polskich, innowacyjnych przedsiębiorstw na różnych etapach rozwoju. PFR Ventures posiada obecnie w swoim portfelu ponad 50 funduszy, które dokonały ponad 350 inwestycji.

Inovo Venture Partners to fundusz venture capital inwestujący w najbardziej ambitnych przedsiębiorców z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Wspieramy startupy na wczesnym etapie działalności i pomagamy im budować globalne marki, jednocześnie stymulując rozwój lokalnego ekosystemu startupowego. Jesteśmy inwestorami w: Booksy, Restaumatic, Sotrender, Infermedica, Spacelift, Tidio, AI Clearing, Zowie, Jutro Medical, Intiaro, Packhelp, Preply, Eyerim, Allset, SunRoof. W ramach drugiego funduszu Inovo Venture Partners zarządza kapitałem o wartości 245 mln zł (54 mln euro).

KONTAKT:

Maciej Polak

e-mail: maciej.polak@pfrventures.pl

tel. +48 532 468 292

Źródło informacji: PFR Ventures

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 12.07.2021, 10:32
Źródło informacji PFR Ventures
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.