Newsletter

Wiceprezes PGNiG: w zeszłym roku wpłaciliśmy do samorządów ponad 200 mln zł

30.08.2021, 12:56aktualizacja: 30.08.2021, 13:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
W zeszłym roku do samorządów lokalnych, na których terenie prowadzimy działalność, bezpośrednio z tytułu opłat i podatków trafiło ponad 200 mln zł – poinformował w piątek w Gdyni wiceprezes PGNiG ds. operacyjnych Robert Perkowski. Wyliczył, że w ciągu 10 lat kwota wpłat do budżetów samorządowych wyniosła 2,3 mld zł.

Robert Perkowski na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni mówił, że PGNiG w lipcu ub.r. jednorazowo wpłaciło ponad 1 mld zł zaliczki na poczet podatku dochodowego.

„To było bardzo dużo, bo wiązało się ze zwrotem przez Gazprom nadpłaconej kwoty w rozliczeniach za gaz dostarczony do Polski w latach 2014-2020. Oczywiście to są środki, które trafiły do skarbu państwa. Natomiast, jeśli chodzi o nasze oddziaływanie na samorządy w sposób cykliczny i świadomy, analizujemy nasz wpływ na lokalne budżety, bo chcemy znać jego skalę, chcemy być w dobrych relacjach z samorządami, szczególnie tam, gdzie mamy nasze zakłady” – deklarował.

„W zeszłym roku z tytułu opłaty eksploatacyjnej oraz podatków od nieruchomości, bezpośrednio do kas samorządów lokalnych, na których terenie prowadzimy działalność wydobywczą, wpłaciliśmy ponad 200 mln zł. Natomiast w okresie od 2009 do 2018 r. było to ponad 2,3 mld zł, więc to są niebagatelne kwoty i co warto podkreślić, wpłacane bezpośrednio do budżetów samorządowych” – zaznaczył wiceprezes PGNiG.

Zwrócił przy tym uwagę, że spółka poprzez współpracę z przedsiębiorcami, często niedużymi, pobudza również lokalną gospodarkę.

Jednym z głównych obszarów działalności Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa jest poszukiwanie i wydobycie gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Zakłady spółki – kopalnie, ośrodki zbioru gazu, odwierty i inne instalacje – działają w 10 województwach, choć wydobycie koncentruje się przede wszystkim w zachodniej i południowo-wschodniej Polsce. Z prowadzeniem działalności wydobywczej na danym terenie wiąże się konieczność wnoszenia opłat na rzecz miejscowych samorządów, przede wszystkim tzw. opłaty eksploatacyjnej oraz podatku od nieruchomości.

Spółka podkreśla, że mimo pandemii sumy transferów do lokalnych budżetów pozostały na podobnym poziomie jak w latach poprzednich, co pokazuje stabilność tego źródła dochodów samorządowych.

Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie „Wspólne korzyści. Wspólny rozwój”, opracowanym na zlecenie PGNiG przez ośrodek analityczny SpotData, w latach 2009-2018 spółka zapłaciła ok. 39 mld zł podatków.

W piątek zakończyła się czwarta edycja Forum Wizja Rozwoju w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Uczestnicy Forum debatowali o najważniejszych wyzwaniach stojących przed polską gospodarką, m.in. związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką i gospodarką morską. Patronat nad wydarzeniem objął premier RP Mateusz Morawiecki.

Źródło informacji: PAP MedaiRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 30.08.2021, 12:56
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ