Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Spółkę PGM Automotive tworzy pięciu polskich producentów części motoryzacyjnych zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polska Grupa Motoryzacyjna: PZL SĘDZISZÓW S.A. (filtry), FA KROSNO S.A. (sprężyny gazowe), ZAP SZNAJDER BATTERIEN S.A. (akumulatory), TIP TOPOL Sp. z o.o. (zawieszenia pneumatyczne) i PELMET Sp.j. (elementy układu kierowniczego). Skład spółki będzie sukcesywnie poszerzany o kolejne podmioty z krajowym kapitałem. Przyjęto zasadę, aby pozyskiwać producentów pozostałych podzespołów i części motoryzacyjnych, by stworzyć jak najszerszą ofertę pod marką PGM.
Dzięki zorganizowaniu wspólnej logistyki, marketingu, sprzedaży oraz przy bogatej ofercie wysokich jakościowo produktów, uczestnicy tego konsorcjum wzajemnie ułatwią sobie wchodzenie na perspektywiczne, ale trudne do zdobycia rynki (np. w Afryce). Dodatkowo, przy wykorzystaniu istniejących kanałów sprzedaży poszczególnych partnerów projektu, pozostali zyskają możliwość zaistnienia ze swoimi produktami u nowych klientów.
W ramach przedsięwzięcia istotną rolę będzie odgrywać Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji (również członek Stowarzyszenia PGM), która będzie nadzorować jakość produkcji i produktów PGM. Łukasiewicz-PIMOT będzie też wspierać działalność badawczo-rozwojową uczestników projektu.
„Trzy lata temu podjęliśmy próbę integracji polskich firm z sektora automotive. Chociaż były to podmioty doskonale znające profil działalności pozostałych, rzadko podejmowały ze sobą współpracę. I właśnie po to, aby zintensyfikować kooperację między rodzimymi firmami powstała Polska Grupa Motoryzacyjna. O potencjale tkwiącym w tych działaniach najlepiej świadczy fakt, że we wrześniu br. uzyskaliśmy od Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii prestiżowy status Krajowego Klastra Kluczowego. Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie wspólnych działań biznesowych” – mówi Bartosz Mielecki, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Polska Grupa Motoryzacyjna.
Jednym z głównych filarów polskiej gospodarki jest branża motoryzacyjna. Kluczową rolę w jej wzroście odgrywa sektor podzespołów i części zamiennych. Udział w tym mają także firmy z krajowym kapitałem, a tworzące się właśnie konsorcjum pozwoli im zwiększyć konkurencyjność na światowych rynkach.
Przemiany gospodarcze na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku były początkiem końca polskiej motoryzacji. Wraz z zamykaniem fabryk samochodów swój sens gospodarczy straciło wielu dostawców. W nowej rzeczywistości poradziło sobie niewiele firm, dla wszystkich kluczową kwestią było znalezienie nowych odbiorców i dostosowanie produkcji do ich potrzeb. Wiązało się to nie tylko z potrzebą unowocześniania parku maszyn, ale też z koniecznością inwestowania w badania i rozwój oraz w kapitał ludzki.
Kolejne lata można nazwać ekstremalną próbą sił. Na polskim rynku pojawiły się międzynarodowe koncerny motoryzacyjne, dysponujące wieloletnim doświadczeniem opartym na dostępie do najnowocześniejszych technologii. Co więcej, wśród nich coraz częściej dochodziło do konsolidacji, co tylko umocniło ich wiodące pozycje. Stawiało to polskie firmy, rozproszone w każdym aspekcie działania, w coraz trudniejszej sytuacji.
„Nasze przedsięwzięcie ma przede wszystkim pomóc w budowaniu silnej polskiej marki na globalnym rynku części zamiennych. To przełomowe wydarzenie dla naszej gospodarki, promujące na arenie międzynarodowej polską jakość” - dodaje Adam Sikorski, właściciel firmy PZL Sędziszów S.A., a zarazem prezes Polskiej Grupy Motoryzacyjnej.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 07.10.2019, 17:41 |
| Źródło informacji | Polska Grupa Motoryzacyjna |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz: nauka i przemysł chemiczny wspólnie budują bezpieczeństwo i odporność Polski PAP
Opracowywanie i komercjalizowanie technologii militarno-obronnych czy podwójnego zastosowania to jeden ze strategicznych kierunków Sieci Badawczej Łukasiewicz. Wiele z tych projektów realizowanych jest w ścisłej współpracy instytutów Sieci z polskim przemysłem chemicznym, na czele z gigantem tej branży - Grupą Azoty. „Synergia naszych kompetencji, doświadczeń oraz zasobów skutecznie wzmacnia bezpieczeństwo kraju” - mówił dr Hubert Cichocki, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, podczas Kongresu Polska Chemia.- 12.06.2026, 16:42
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
EKF 2026: Alior Bank jest gotowy na wspieranie suwerenności polskiej gospodarki PAP
Alior Bank jest gotowy na wspieranie suwerenności polskiej gospodarki, polskich przedsiębiorców oraz krajowego biznesu w tym, aby nie tylko rozwijał się w Polsce, ale był również gotów do ekspansji zagranicznej - zapowiedział Wojciech Przybył, wiceprezes zarządu Alior Bank podczas 16. Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.- 12.06.2026, 15:54
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Alior Bank na EKF 2026: brakuje funduszy, które brałyby na siebie ryzyko inwestowania w nowe technologie PAP
Na stan sektora bankowego wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest brak funduszy, które brałyby na siebie ryzyko podejmowania inwestowania w nowe technologie. Bank nie zawsze jest dobrym partnerem do finansowania takich inwestycji. „Bank ma określone funkcje, które stara się optymalnie, z pełną odpowiedzialnością, wypełnić i eksploatować środki w taki sposób, w jaki jest to możliwe z punktu widzenia jego funkcji czy regulacji” - powiedział Zdzisław Wojtera, wiceprezes zarządu Alior Bank S.A. podczas 16. Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.- 12.06.2026, 15:53
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ