Newsletter

Wzrost liczby ogłoszeń o 1/5 rok do roku - motoryzacyjne podsumowanie maja w raporcie OTOMOTO Insights

10.06.2024, 12:39aktualizacja: 10.06.2024, 12:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

OTOMOTO
OTOMOTO
Sprzyjająca koniunktura, stabilna inflacja i rosnąca konsumpcja w maju przełożyła się na prawie 1/4 więcej zarejestrowanych samochodów (w porównaniu do poprzedniego roku) - wynika z raportu OTOMOTO Insights, podsumowującego ostatni miesiąc na rynku motoryzacyjnym na podstawie danych własnych platformy, a także informacji z CEPiK, GUS i NBP. Polacy chętnie kupują samochody, a najwyższy wzrost rejestracji w ostatnich miesiącach widać w przypadku aut używanych - w maju zarejestrowano aż 27% więcej używanych samochodów niż w tym samym czasie rok wcześniej. Wzrosty dotyczą także wśród poszukujących samochodu - wg Google Analytics w maju platformę OTOMOTO odwiedziło prawie 18 milionów użytkowników.

Premierowa, miesięczna odsłona raportu OTOMOTO Insights prezentuje sytuację na rynku motoryzacyjnym w minionym miesiącu bieżącego roku. Cały raport można przeglądać online na stronie: otomotoinsights.pl

Ponad 1/3 wzrostu sprzedaży detalicznej w motoryzacji

Utrzymujące się w ostatnich miesiącach, pozytywne nastroje konsumentów oraz chęć zakupu nowego samochodu sprawiają, że sprzedaż detaliczna aut rośnie znacznie wyraźniej niż innych dóbr konsumpcyjnych - w kwietniu wskaźnik sprzedaży samochodów, motocykli i części przewyższał wynik z zeszłego roku aż o 38%. Składa się na to stosunkowo niski poziom sprzedaży aut w analogicznym okresie w zeszłym roku, ale wyraźny jest tu także efekt wysokiej dynamiki wzrostu realnych wynagrodzeń.

„Deklaratywna chęć zakupu samochodu, wyrażana przez ponad 9% Polaków w ankiecie GUS z początku roku okazała się więcej niż >>noworocznym marzeniem<<. W kolejnej ankiecie z kwietnia 2024 wciąż wyrażamy zamiar zakupu pojazdu w ciągu kolejnych 12 miesięcy, a kolejne rekordy rejestracji aut w maju i kwietniu potwierdzają, że realizujemy swoje plany” - podkreśla Agnieszka Czajka, general manager OTOMOTO.

Rosnąca podaż odpowiada na wysoki popyt

W maju, podobnie jak w poprzednich miesiącach, na OTOMOTO pojawiało się ponad 20% ogłoszeń więcej niż w analogicznym okresie w poprzednim roku (opierając się na liczbie dziennych, aktywnych ogłoszeń na platformie). Zdecydowanie najwięcej ofert dotyczyło samochodów z silnikiem benzynowym (53%), dalej z dieslem (40%), 5% ogłoszeń obejmowało samochody hybrydowe, a 2% - elektryki. Najwięcej samochodów - bo ponad 30% wszystkich ofert - stanowiły pojazdy wystawione w cenie mieszczącej się w granicach między 20 a 50 tysięcy złotych.

Wysokiej podaży odpowiadał popyt - ponad 18 milionów użytkowników w ciągu miesiąca (zgodnie z danymi z Google Analytics), spędzało na stronie niemal 11 minut przeglądając w tym czasie średnio około 14 stron z ogłoszeniami. Osoby najlepiej znające swoje potrzeby i wykorzystujące w tym celu filtry na platformie w większości precyzyjnie określały markę (83% wyszukiwań) i model (70% wyszukiwań) samochodu, rzadziej wskazując m.in. maksymalny wiek auta (32% wyszukiwań) czy preferowany rodzaj paliwa (29% wyszukiwań).

Droższe samochody i wyższe wartości kredytów

W maju 2024 r., porównaniu do poprzedniego miesiąca średnia cena aut wystawianych na OTOMOTO i OLX była stabilna. Nieznacznie wzrosła natomiast mediana cen w aż 14 województwach - to oznacza powiększanie się oferty droższych modeli samochodów. Najwyraźniejsze wzrosty widać w Wielkopolsce, gdzie środkowa wartość samochodów wystawionych w województwie w maju była wyższa o 1601 zł niż w kwietniu, a w województwie pomorskim mediana w maju była wyższa niż w kwietniu o 1,5 tys. zł. Jedynymi województwami, w których nie zanotowano wzrostu mediany cen wystawionych samochodów w maju były Lubuskie i Podlaskie.

Równolegle ze stabilizacją sytuacji gospodarczej rosną wartości kredytów zaciąganych na zakup samochodu. Według danych OTOMOTO Pay, średnia wartość zobowiązań sięga już niemal 43 tys. zł i jest najwyższą raportowaną kwotą z ostatnich 12 miesięcy. Najwyższe kwoty kredytów na zakup samochodu dotyczą osób w wieku 40-49 lat, z kolei najniższe finansowanie wybierają najmłodsi kierowcy, poniżej 20 roku życia.

Źródło informacji: OTOMOTO

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 10.06.2024, 12:39
Źródło informacji OTOMOTO
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ