Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Podczas debaty kongresowej będziemy się zastanawiali m.in. nad tym, czy globalizacja i nowe technologie zabijają lokalność, czy wręcz przeciwnie przyczyniają się do jej odradzania. Czy polska lokalność zmienia swój charakter z zamkniętej i obronnej na otwartą i ofensywną? Dlaczego przestajemy się wstydzić lokalności i zaczynamy być z niej dumni? Dyskusja będzie dotyczyła również naszych często niedocenianych chłopskich korzeni, które wcale nie muszą być obciążeniem dla teraźniejszości. Wspólnie zastanowimy się, jakie są ich pozytywne elementy i w jaki sposób można je wykorzystać do uwolnienia potencjału rozwojowego Polaków.
W przededniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości będziemy rozmawiali także o polskich etosach regionalnych. Paradoksem jest bowiem, że na poziomie ogólnonarodowym nasza tradycja została zdominowana przez nurt romantyczno-powstańczy, kultywujący heroizm i poświęcenie, podczas gdy etosy większości polskich regionów wiążą się raczej z pragmatyzmem i sukcesem gospodarczym. Dlaczego tak się stało? Jakie są kluczowe elementy polskich tradycji regionalnych? W jaki sposób można na nich budować przyszłość Polski?
Wśród tegorocznych panelistów będą m.in. Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik, prof. Andrzej Leder, kierownik Zespołu Filozofii Kultury PAN, Małgorzata Dąbrowska, sołtys Bończy w gminie Warka oraz dr hab. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Kongres Obywatelski to długofalowy projekt, którego celem jest uczynienie z Polski lepszego miejsca do życia i pracy. Drogą do tego jest autorefleksja, spotkania, wymiana dobrej energii i budowanie poczucia wspólnoty w duchu wzajemnego szacunku i uznania. Kongres Obywatelski jest przestrzenią apolitycznej debaty wypracowującej wspólne, strategiczne myślenie o rozwoju Polski. Jej uczestnikami są przedstawiciele różnych branż i środowisk, reprezentanci wszystkich pokoleń, mieszkańcy miast i wsi, o zróżnicowanych poglądach politycznych i wrażliwości ideowej.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 16.10.2018, 15:20 |
Źródło informacji | Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
ORLEN dwukrotnie zwiększył fundusz wsparcia dla straży pożarnych
W tym roku koncern rozdysponuje rekordową pulę aż 20 milionów złotych. „ORLEN na straży” to wsparcie dla jednostek Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej. Granty o wartości do 150 tys. zł będą przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu i specjalistyczne szkolenia.- 05.05.2025, 15:27
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: ORLEN
-
Image
Od małej firmy do dostawcy NATO: Wojas świętuje 35-lecie z przychodem ponad 400 mln zł
Rok 2025 jest ważny dla polskiej marki Wojas, która z okazji jubileuszu 35-lecia może pochwalić się wzrostem sprzedaży detalicznej o 5% rok do roku, osiągając ponad 400 mln zł przychodu. Produkcja samego obuwia w zeszłym roku przekroczyła 900 000 par, a marka aktywnie działa już na 10 europejskich rynkach. Jako jedyny polski producent, Wojas dostarczał specjalistyczne obuwie dla NATO i polskich służb mundurowych, co potwierdza najwyższą jakość produktów.- 05.05.2025, 14:43
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Wojas
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ