Newsletter

Z Ningbo w świat: chińskie miasto portowe przekształca się w globalne centrum otwierania się na rynki międzynarodowe

29.03.2024, 15:35aktualizacja: 29.03.2024, 15:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

NINGBO, Chiny, 29 marca 2024 r. /PRNewswire/ -- Dla wielu osób miasto Ningbo może nie wydawać się aż tak znaną metropolią chińską jak Pekin i Szanghaj, ale może być bliższe codziennemu życiu: chińskie narzędzia, urządzenia do gotowania ryżu, a nawet nowe pojazdy energetyczne z dużym prawdopodobieństwem będą podróżować przez ocean z chińskiego miasta w prowincji Zhejiang we wschodnich Chinach.

Według Biura Informacyjnego Władz Miejskich Ningbo wysokie prawdopodobieństwo tego połączenia handlowego wynika z wyjątkowego statusu portu Ningbo.

W porcie Ningbo-Zhoushan, który wchodzi na Morze Wschodniochińskie, statki o maksymalnej nośności 300000 ton mogą swobodnie przypływać i odpływać, a superstatki o maksymalnej nośności powyżej 400000 ton mogą wpływać z przypływem i wypływać z odpływem. Jest to rzadki, wyjątkowy port głębokowodny na świecie.

W ubiegłym roku przeładunki w porcie sięgnęły 1,324 mld ton, co daje pierwsze miejsce na świecie przez 15 kolejnych lat, a przeładunki kontenerowe stoją na trzecim miejscu na świecie. W porcie znajduje się również największy terminal rudy żelaza w Chinach, największy terminal ropy naftowej w Azji i drugi co do wielkości pojedynczy terminal kontenerowy na świecie.

Ningbo było ważnym ośrodkiem handlowym od czasów starożytnych. Już w czasach dynastii Tang Ningbo było jednym z punktów początkowych Morskiego Jedwabnego Szlaku. W czasach nowożytnych Ningbo było jednym z pięciu portów otwartych na handel zagraniczny. Po 1978 r. Ningbo jest jednym z pierwszych nadmorskich miast w kraju, które przyjęło kampanię reform i otwierania się na rynki międzynarodowe.

Obecnie Ningbo jest połączone z ponad 60 chińskimi miastami za pomocą intermodalnego transportu morsko-kolejowego i ma dostęp do ponad 600 portów w ponad 200 krajach i regionach za pomocą ponad 300 tras kontenerowych. Stał się ważnym portowym i wysyłkowym centrum logistycznym, strategicznym węzłem alokacji zasobów i nowoczesną bazą usług spedycyjnych na świecie.

Pod koniec 2023 roku Ningbo otrzymało zgodę na rozszerzenie otwarcia portu na wszystkie osiem obszarów portowych, nadając rozpędu portowi Ningbo-Zhoushan w dążeniu do zostania światowej klasy portem.

Unikatowe zasoby portowe dają Ningbo możliwość łączenia się z resztą świata, ale otwarcie się miasta i posunięcia przedsiębiorcze mają na celu nie tylko poprawę zdolności przeładunkowej największego portu na świecie, ale także szukanie szerszej łączności, wymiany i otwarcia się na wyższym poziomie.

Obecnie Ningbo buduje światowej klasy węzeł integracji kolejowo-powietrznej i nowy silnik międzynarodowego otwartego rozwoju, jeszcze bardziej optymalizując planowanie transportu w swoim zachodnim regionie.

Szacuje się, że w 2050 r. zdolność transportowa w ramach przewozów pasażerskich zachodniego węzła transportowego Ningbo osiągnie około 220 mln pasażerów rocznie, a wolumen lotniczego transportu towarowego - 3 mln ton rocznie, co pomoże Ningbo stać się nowoczesną nadmorską metropolią.

Wśród międzynarodowych kierunków dostępnych dla Ningbo kraje Europy Środkowej i Wschodniej (CEEC) wzdłuż Inicjatywy Pasa i Szlaku są jasnymi punktami, jeśli chodzi o pogłębienie globalnej współpracy gospodarczej i wymiany handlowej

W 2014 r. Ningbo zaczęło organizować wystawy promujące handel z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, a w 2017 r. ustanowiło pierwszą i jedyną strefę demonstracyjną współpracy gospodarczej i wymiany handlowej między Chinami a CEEC. W 2019 roku Expo China-CEEC zostało podniesione do rangi międzynarodowego wydarzenia na poziomie krajowym.

Dzięki dobremu środowisku biznesowemu, silnym fundamentom gospodarki cyfrowej i unikatowemu systemowi portowych węzłów logistycznych transgraniczny handel elektroniczny w Ningbo odnotował szybki wzrost z coraz szerszą i gęstszą cyfrową siecią handlową.

Ningbo utrzymało pierwsze miejsce w krajowym imporcie transgranicznego handlu elektronicznego podczas największego chińskiego festiwalu zakupów online „Double 11” przez siedem kolejnych lat. Zakupy online w transgranicznym handlu elektronicznym stanowią prawie jedną czwartą chińskiego rynku, a zagraniczna powierzchnia magazynowa stanowi1/6 całości kraju. W marcu ubiegłego roku w Ningbo otwarto pierwszą towarową trasę lotniczą Fifth Freedom w Zhejiang, co dało silny impuls do rozwoju transgranicznego handlu elektronicznego w mieście.

We wrześniu 2020 r. obszar Ningbo w Strefie Pilotażowej Wolnego Handlu Zhejiang został oficjalnie zarejestrowany, otwierając nowy rozdział otwarcia instytucjonalnego w mieście.

Dążąc do bezpieczeństwa obiegu i bezpieczeństwa danych w międzynarodowym handlu towarami masowymi, Ningbo uruchomiło na przykład cyfrową platformę usług „TradeGo”, aby zapewnić wyjątkowość i autentyczność dokumentów cyfrowych za pomocą technologii blockchain. Platforma stała się jedną z zaledwie 10 uznanych platform elektronicznego listu przewozowego na świecie.

Otwarte środowisko i kultura przedsiębiorczości nie tylko ukształtowały rozległą sieć handlu zagranicznego Ningbo, ale także wyostrzyły przewagę innowacyjną silnego miasta produkcyjnego na globalnym rynku z otwartą konkurencją.

W branży wytwórczej Ningbo ma 104 krajowe przedsiębiorstwa przodujące w produkcji jednoasortymentowej, najwięcej wśród chińskich miast i znacznie wyprzedza Shenzhen, które zajmuje drugie miejsce. Wiele z ich produktów zapewnia najwyższej klasy chińską produkcję globalnym konsumentom za pośrednictwem portu Ningbo-Zhoushan.

Patrząc w przyszłość, Ningbo zamierza zbudować międzynarodowe centrum otwarcia.

Zgodnie z planem Ningbo do 2026 r. przepustowość ładunków portu Ningbo-Zhoushan ma utrzymać pierwsze miejsce na świecie, a liczba przedsiębiorstw o rocznej wartości handlowej przekraczającej 10 mln USD oraz zagranicznych projektów inwestycyjnych o łącznej wartości inwestycji przekraczającej 100 mln USD podwoi się w porównaniu z 2021 r.

Przechodząc drogę od miasta portowego do międzynarodowego centrum handlu, Ningbo ma zamiar odznaczyć się na mapie świata.

Źródło: Information Office of Municipal Government of Ningbo

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.03.2024, 15:35
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ