Newsletter

Biznes i finanse

Zachodniopomorskie: kilkaset firm skorzystało z funduszy unijnych; powstało 800 miejsc pracy

20.04.2021, 10:16aktualizacja: 20.04.2021, 10:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W województwie zachodniopomorskim po wsparcie z RPO sięgnęło kilkaset firm. Trudno by znaleźć takie miejsce na mapie naszego regionu, które nie skorzystało z funduszy unijnych – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Województwo zachodniopomorskie to kolejny region, który odwiedziliśmy w ramach naszego cyklu pokazującego, jak polskie gminy i miasta zmieniają się dzięki funduszom UE.

„Rozwój Pomorza Zachodniego od kilkunastu lat wspierany jest funduszami unijnymi i w zasadzie trudno by znaleźć takie miejsce na mapie naszego regionu, które nie skorzystało z funduszy unijnych, realizując bądź to projekty inwestycyjne, bądź projekty społeczne, bądź ciekawe idee” - wskazuje Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Na terenie województwa powstała Specjalna Strefa Włączenia, która ma na celu wspomożenie regionów wykluczonych, by wesprzeć je w pozyskiwaniu inwestorów.

„Zostało wydzielonych kilkadziesiąt takich gmin na terenie naszego województwa, po to właśnie żeby sprowadzić tu inwestorów, którzy chcieliby zainwestować większe środki, tworząc przy okazji nowe miejsca pracy” – wyjaśnia Wojciech Łebiński, dyrektor wydziału wdrażania RPO województwa zachodniopomorskiego.

Jak dodaje, ze wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego skorzystało kilkaset firm na kwotę od kilkudziesięciu tysięcy do kilku milionów złotych dofinansowania.

Jednym z takich zakładów jest firma BBC, która otrzymała dofinansowanie ponad 9 mln na stworzenie 51 miejsc pracy. Koszt całej inwestycji to ponad 20 milionów zł.

„Firma BBC swój rozwój zawdzięczała do tej pory w znacznym stopniu środkom unijnym  i trzeba powiedzieć, że w dalszym ciągu nasz rozwój opieramy o te środki” – mówi Ireneusz Ciepielewski, członek zarządu BBC.

W ramach pierwszego projektu udało się powiększyć powierzchnię produkcyjną o blisko 8000 metrów kwadratowych, w tym o budynek socjalny dla pracowników z szatnią i stołówką.

„Z pieniędzy, które zyskaliśmy mogliśmy zakupić również niezbędne maszyny i urządzenia służące do produkcji, m.in. wycinarki laserowe w liczbie dwóch sztuk, giętarkę do rur sterowaną numerycznie, równie urządzenia transportu bliskiego, a także prasę krawędziową o długości 3 m” – wylicza Łukasz Beer, członek zarządu BBC.

Firma już myśli o kolejnych dofinansowaniach. „Będziemy wnioskować m.in. o zakup wypalarki laserowej 3D – maszyny jeszcze bardzo rzadko w Polsce spotykanej, a dającej nam takiego technologicznego kopa w produkcji” – zdradza Ireneusz Ciepielewski.

W ramach inwestycji dofinansowanych z RPO Województwa Zachodniopomorskiego na terenie Specjalnej Strefy Włączenia powstało ponad 800 nowych miejsc pracy.

aba/ kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 20.04.2021, 10:16
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ