Newsletter

ZAKŁADY MAGNEZYTOWE ROPCZYCE SA (31/2019) Oddalenie wniosku akcjonariusza o zabezpieczenie roszczeń przeciwko Spółce

24.09.2019, 22:03aktualizacja: 24.09.2019, 22:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 31/2019

Zarząd spółki pod firmą Zakłady Magnezytowe "ROPCZYCE" S.A. ("Spółka") - w nawiązaniu do raportu bieżącego Spółki nr 29/2019 z dnia 13 sierpnia 2019 r. - informuje, że w dniu 24 września 2019 r. powziął informację o wydaniu przez Sąd Okręgowy w Warszawie, XVI Wydział Gospodarczy ("Sąd Okręgowy"), postanowienia o oddaleniu wniosku akcjonariusza Spółki ("Postanowienie"), tj. AGIO Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty ("AGIO") o zabezpieczenie przed wszczęciem postępowania roszczenia stwierdzenie nieważności, ewentualnie uchylenie, następujących uchwał Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 28 czerwca 2019 r. ("NWZ Spółki z dnia 28 czerwca 2019 r."):

1) Uchwały nr 4 NWZ Spółki z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie przeznaczenia akcji własnych do zaoferowania w roku 2020 osobom zatrudnionym w Spółce ("Uchwała nr 4");

2) Uchwały nr 5 NWZ Spółki z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzenia programu motywacyjnego opartego na akcjach własnych Spółki skierowanego do kadry menedżerskiej Spółki i w sprawie określenia osób uprawnionych do wzięcia udziału w tym programie ("Uchwała nr 5").

W ramach ww. wniosku o zabezpieczenie roszczeń AGIO twierdził, że w Uchwale nr 4 dokonano zmiany celu w jakim Spółka mogła nabyć akcje własne, co w ocenie AGIO jest sprzeczne z prawem, a w związku z tym, według AGIO, sprzeczna z prawem jest także Uchwała nr 5 powzięta w oparciu o uchwałę nr 4. W ocenie AGIO nabycie akcji przez beneficjentów programu motywacyjnego mogłoby spowodować, że akcje te po ich nabyciu nie będą mogły być umorzone mimo, że właśnie w takim celu zostały nabyte przez Spółkę.

W treści uzasadnienia Postanowienia Sąd Okręgowy wskazał, iż AGIO "nie zdołał uprawdopodobnić przesłanek warunkujących udzielenie zabezpieczenia."

W zakresie braku uprawdopodobnienia roszczenia AGIO o stwierdzenie nieważności ww. Uchwał, Sąd Okręgowy wskazał, że wniosek o zabezpieczenie "nie mógł zostać uwzględniony z uwagi na brak uprawdopodobnienia sprzeczności powyższych uchwał z ustawą" oraz, że "Powód nie przedstawił natomiast żadnych okoliczności, które mogłyby wskazywać na to, że zmiana celu nabycia akcji miała na celu obejście prawa."

Z kolei co do roszczenia ewentualnego AGIO o uchylenie ww. Uchwał, Sąd Okręgowy wywiódł, że AGIO nie zdołał uprawdopodobnić żadnej z podnoszonych przez siebie przesłanek uchylenia Uchwał, tj. sprzeczności z dobrymi obyczajami, naruszenia interesu Spółki oraz pokrzywdzenia akcjonariusza. W szczególności AGIO "nie wskazał żadnej konkretnej zasady, która zostałaby naruszona w wyniku powzięcia zaskarżonych uchwał, a przytoczone branżowe kodeksy dobrych praktyk dotyczą instytucji finansowych, a ponadto nie uprawdopodobniono ich istnienia." Sąd Okręgowy uznał też, że ww. Uchwały nie godzą w interes Spółki. W tym zakresie Sąd Okręgowy wywiódł m.in., że: "Chybione jest twierdzenie, że zmiana przeznaczenia akcji spowoduje negatywne postrzeganie spółki, jako kontrahenta i przedmiotu inwestycji kapitałowych." Ponadto Sąd wskazał, że "celem programów motywacyjnych jest związanie interesu pracowników z interesem spółki. Prawo do objęcia przez pracownika akcji uzależnione jest od spełniania określonych warunków." Sąd Okręgowy podkreślił, że: "program motywacyjny ma na celu stworzenie dodatkowych mechanizmów motywujących członków zarządu spółki oraz kluczowy dla spółki personel do pracy i działań na rzecz rozwoju spółki i umocnienia jej pozycji rynkowej w długotrwałej perspektywie m.in. poprzez zapewnienie wzrostu wartości rynkowej spółki oraz zysków osiąganych przez spółkę i akcjonariuszy. Powyższe z kolei świadczy, że uchwały nr 4 i 5 podjęte zostały, wbrew twierdzeniom powoda, w interesie spółki." W ocenie Sądu AGIO nie uprawdopodobnił też przesłanki pokrzywdzenia akcjonariusza, gdyż "zmiana celu nabycia akcji własnych - z umorzenia na przeznaczenie na cele motywacyjne, nawet jeśli wpłynie na wartość akcji, to będzie dotyczyła w jednakowy sposób wszystkich akcjonariuszy, a ponadto nie pogorszy pozycji powoda w spółce, który już w chwili podjęcia przedmiotowych uchwał miał status akcjonariusza mniejszościowego."

Wobec braku uprawdopodobnienia roszczeń przez AGIO, Sąd Okręgowy uznał, iż "nie sposób twierdzić, że powód posiada interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia."

Argumentacja zawarta w Postanowieniu odzwierciedla stanowisko Spółki w sprawie.

Postanowienie jest nieprawomocne.

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.09.2019, 22:03
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii