Newsletter

Zlecone: Davos: Rząd Rosji szuka międzynarodowych partnerów do udziału w wartym 15 mld USD przedsięwzięciu mającym na celu rozwój turystyki narciarskiej na północy Kaukazu

26.01.2011, 11:15aktualizacja: 26.01.2011, 11:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Zrzeszenie Kurortów Północnego Kaukazu (North Caucasus Resorts Company-NCRC) będzie nadzorować współfinansowaną ze środków publicznych inwestycję w postaci 5 nowych kurortów narciarskich na Kaukazie, wartą 15 mld USD.

- Prezydent Miedwiediew: "Szczyt 5642 całkowicie odmieni oblicze Kaukazu."

- Akhmed Bilalov, wiceprezes Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, wybrany przewodniczącym Zarządu NCRC: "Terroryści niczego nie osiągną - nawet przez chwilę nie będziemy rozważać wycofania się z naszego projektu."

- Wstępne plany zostaną zaprezentowane dziś wieczorem, podczas uroczystości w Davos.

DAVOS, Szwajcaria, 26 stycznia 2011 r. /PRNewswire/ - Zrzeszenie Kurortów Północnego Kaukazu (NCRC), niedawno zarejestrowana organizacja państwowa nadzorowana przez Rząd Federacji Rosyjskiej, mająca na celu realizację wartego 15 mld USD programu nazwanego "Szczyt 5642" w kurorty górskie na Kaukazie, dziś wieczorem przedstawi inwestorom plany dotyczące realizacji pierwszej fazy projektu.

Podczas uroczystości odbywającej się podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, Akhmed Bilalov, wiceprezes Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, wybrany przewodniczącym Zarządu NCRC, przedstawi korzyści płynące z rozwoju Kaukazu oraz zaprezentuje wstępne plany odnoście pierwszej fazy realizacji projektu, która zakłada powstanie pięciu nowych kurortów narciarskich, które będą gotowe na przyjęcie turystów już w 2014 r.

"Szczyt 5642 całkowicie odmieni oblicze Kaukazu - powiedział prezydent Miedwiediew, który opóźnił swoje przybycie do Davos ze względu na wydarzenia na moskiewskim lotnisku Domodiedowo. - Pokażemy, że dzięki turystyce możemy pokonać i biedę, i terroryzm. W 2014 r. świat przyjedzie do Soczi. Chcemy, aby ten świat do nas wracał".

W niektórych rejonach Kaukazu przez wiele lat toczyły się walki zbrojne i miały miejsce ataki terrorystyczne, co sprawiło, że region ten był silnie niedoinwestowany, a także doświadczył wysokiego poziomu bezrobocia i emigracji. Inwestorzy mają nadzieję, że Szczyt 5642 w znaczący sposób poprawi gospodarkę regionu, co przyniesie widoczne korzyści społeczne z likwidacją terroryzmu włącznie.

Projekt ma na celu przekształcenie w dużej mierze niezagospodarowanych Gór Kaukazu w światowej klasy centrum turystyczne. Niewielka odległość oddzielająca ten region od Azji sprawia, że jest on coraz bardziej atrakcyjny dla dużego, i nadal szybko rozwijającego się rynku narciarzy. Trwające nawet 240 dni śnieżne zimy, uzdrowiska naturalne i robiąca niezapomniane wrażenie sceneria będą stanowić silną konkurencję nie tylko dla zatłoczonych i kosztownych kurortów alpejskich w UE, lecz także w Rosji. Oczekuje się również, że inwestycja zachęci do uprawiania narciarstwa Rosjan, spośród których jedynie 2% praktykuje obecnie ten sport.

W nawiązaniu do poniedziałkowego ataku terrorystycznego na moskiewskie lotnisko, Akhmed Bilalov powiedział: "Wydarzenia w Moskwie stały się strasznym przypomnieniem o zagrożeniach wynikających ze stanu gotowości bojowej. NCRC i jego partnerzy nawet przez chwilę nie będą rozważać wycofania się z naszego projektu. Co osiągną terroryści dla Kaukazu wysadzając ludzi w powietrze? Nic - są nihilistami. NCRC, dla odmiany, kieruje się ideą poprawy życia ludzi na Kaukazie".

Głównym zadaniem NCRC będzie przyciągnięcie i nadzorowanie inwestycji w zakresie infrastruktury i handlu w 5 nowych ośrodkach, w tym na Elbrusie, najwyższym wzniesieniu Europy, gdzie na wysokości 4,164 m usytuowany będzie drugi najwyżej położony kurort narciarski na świecie. Pozostałe 4 ośrodki rozlokowane będą na Arkhyzie (3,071 m) w Republice Karaczajo-Czerkiesja, gdzie budowa rozpocznie się już w tym miesiącu, Lagonaki (2,450 m) w Republice Agydei, Mamison (3,732 m) w Osetii Północnej oraz Matlas (2,767 m) w Dagestanie.

NCRC pragnie do 2020 r. zwiększyć liczbę odwiedzających region z obecnie jednego miliona do pięciu. Nowe ośrodki będą w stanie przyjąć do 150 tys. turystów dziennie, a hotele zapewnią zakwaterowanie dla 90 tys. osób. Cena noclegu będzie średnio wynosić około 50 USD za noc. Cena skipassów umożliwiających poruszanie się po trasach wszystkich ośrodków ma wynosić ok. 20-30 USD dziennie.

Podczas dzisiejszego wydarzenia w Davos, Akhmed Bilalov przedstawi inwestorom szczegóły planów NCRC odnośnie wstępnych eliminacji, mających na celu wyłonienie w 2011 r. partnerów międzynarodowych. Poszukiwani są partnerzy w następujących dziedzinach:

- bankowość inwestycyjna,

- audyt,

- marketing globalny,

- infrastruktura,

- zrównoważony rozwój środowiska,

- transport publiczny,

- hotelarstwo i gastronomia,

- handel,

- infrastruktura narciarska i sportów zimowych,

- infrastruktura sportów letnich.

Bilalov powiedział: "Na świecie można znaleźć wiele przykładów na to, jak turystyka może skutecznie rozwijać się w obszarach o wysokim zagrożeniu bezpieczeństwa. Proszę spojrzeć na Turcję, Egipt czy Izrael. Mamy do zaoferowani a także atrakcyjne warunki inwestycyjne".

Aby ułatwić to założenie Rząd Federacji ustanowił region Specjalną Strefą Ekonomiczną, z preferencyjnym opodatkowaniem, cłami i kwestiami wizowymi dla zagranicznych pracowników.

Więcej informacji dostępnych na stronie http://www.peak5642-davos.com.

Źródło: Zrzeszenie Kurortów Północnego Kaukazu (North Caucasus Resorts Company-NCRC)

KONTAKT:

e-mail: press@peak5642-davos.com

Peter Browning (zapytania w języku angielskim I francuskim)

Londyn, GB

tel. +44(0)7760-168-969

-

Pavel Morozov (zapytania w języku rosyjskim)

Moskwa, Rosja

tel. +7-9166-777-001

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.01.2011, 11:15
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.