Newsletter

Biznes i finanse

Zlecone: Facebook zebrał 1,5 mld dolarów

24.01.2011, 13:41aktualizacja: 24.01.2011, 13:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Facebook otrzymuje 1 mld dolarów ze sprzedaży akcji zagranicą za pośrednictwem Goldman Sachs. Ponadto, Digital Sky Technologies i Goldman Sachs zarobiły ostatnio 500 mln dolarów na inwestycjach bezpośrednich.

Wartość inwestycyjna Facebooka szacowana jest na 50 mld dolarów

PALO ALTO, Kalifornia, 21 stycznia 2011 r. /PRNewswire/ - Facebook ogłosił dziś, że zebrał 1.5 mld dolarów amerykańskich i jego szacunkowa wartość wynosi obecnie ok. 50 mld dolarów.

Transakcja składała się z dwóch części. W dniu dzisiejszym Goldman Sachs zakończył nadsubskrybowaną sprzedaż akcji funduszu inwestycyjnego przeznaczonego dla inwestorów spoza USA, którzy zainwestowali 1 mld dolarów w akcje Facebooka klasy A. W grudniu, Digital Sky Technologies (DST), Goldman Sachs Group, Inc., oraz fundusze zarządzane przez Goldman Sachs zainwestowali 500 mln dolarów w akcje zwykłe Facebooka Klasy A o takiej samej wartości.

"Nasze interesy wciąż idą dobrze i cieszymy się, że możemy umocnić naszą pozycję finansową za pomocą tego nowego finansowania - powiedział David Ebersman, dyrektor finansowy Facebooka. - Po zakończeniu tej inwestycji uzyskaliśmy teraz większą elastyczność finansową do odkrywania nowych możliwości".

W wyniku tej inwestycji powstało wiele pytań od zainteresowanych stron, do których Facebook odniósł się poniżej:

Dlaczego Facebook otrzymał te pieniądze?

DST i Goldman Sachs skontaktowali się z Facebookiem i wyrazili swoje zainteresowanie realizacją inwestycji. Facebook uznał to za atrakcyjną szansę wzmocnienia swoich rezerw finansowych i elastyczności finansowej, z ograniczonym rozcieńczeniem dla istniejących udziałowców.

Dlaczego Facebook zdecydował się na zebranie 1 mld dolarów z inwestycji zagranicznych?

Zgodnie z zasadami transakcji, Facebook miał możliwość przyjęcia od 375 mln do 1,5 mld dolarów z inwestycji zagranicznych Goldman Sachs, wedle swojego uznania. Gdy przekroczona została planowana kwota subskrypcji, Facebook zdecydował się na ograniczenie kwoty do 1 mld dolarów.

Jakie są plany Facebooka związane z pieniędzmi otrzymanymi z tej transakcji?

Nie ma wobec nich konkretnych planów. Facebook zamierza dalej inwestować w celu budowania i rozszerzania swojej działalności.

Czy ta inwestycja oznacza, że Facebook bedzie miał ponad 500 udziałowców?

Nawet zanim ta inwestycja została poczyniona przez Goldman Sachs, Facebook spodziewał się, że w którymś momencie 2011 roku przekroczy liczbę 500 udziałowców, dlatego też ma zamiar zacząć składać sprawozdania finansowe nie później niż 30 kwietnia 2012 roku.

Informacje o Facebooku.

Założony w lutym 2004 roku serwis Facebook ma za zadanie umożliwiać ludziom kontakt i dzielenie się z innymi oraz czynienie świata bardziej otwartym. Każdy może utworzyć konto na Facebooku i kontaktować się z zaufanym kręgiem znajomych. Facebook jest prywatną firmą z siedzibą główną w Palo Alto w Kalifornii.

Facebook(R) to zastrzeżony znak towarowy spółki Facebook Inc. Inne nazwy mogą być znakami towarowymi ich właścicieli.

Źródło: Facebook

KONTAKT:

e-mail: press@fb.com

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.01.2011, 13:41
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ