Newsletter

Zlecone: Pentacomp usprawnia realizację spisów powszechnych

17.01.2011, 10:30aktualizacja: 17.01.2011, 10:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pentacomp S.A. zakończył kolejny etap tworzenia Operacyjnej Bazy Mikrodanych dla Głównego Urzędu Statystycznego. System ten został opracowany we współpracy z HP Polska oraz SAS Institute. Celem budowy rozwiązania było zapewnienie wsparcia dla pozyskiwania i przetwarzania danych niezbędnych do przeprowadzenia spisów powszechnych zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej.

Zrealizowany w 2010 r. Powszechny Spis Rolny wykorzystywał funkcje Operacyjnej Bazy Mikrodanych (OBM), dzięki czemu przedsięwzięcie to zakończyło się sprawnie i terminowo. Podczas spisu zastosowano nowatorskie metody zbierania danych z rejestrów administracji publicznej i badań statystycznych, wykorzystując formularze elektroniczne. Pozwoliło to całkowicie zrezygnować z papierowej dokumentacji.

Ubiegłoroczny spis rolny był wydarzeniem przełomowym. Do tej pory spisy kojarzyły się z długim i skomplikowanym procesem, przy którym zaangażowanych było wielu statystyków, rachmistrzów oraz pracowników gmin. Przy poprzednim spisie, który odbył się w 2002 roku pracowało około 170 tysięcy rachmistrzów. Tym razem zaangażowano niecałe 12 tysięcy osób. Niewątpliwie OBM usprawniła pracę wszystkich tych, którzy uczestniczą w spisach. Przede wszystkim w znacznym stopniu obniżyła koszty tej operacji rezygnując ze 100 mln formularzy i 1000 ton papieru.

Dane zebrane podczas Powszechnego Spisu Rolnego 2010 są bardzo wysokiej jakości i prezentują bardzo dokładnie sytuację w polskim rolnictwie. Zapewniają tym samym rzetelną bazę informacyjną niezbędną do planowania i prowadzenia polityki rolnej w Polsce oraz całej UE. Systemy zewnętrzne dostarczyły do OBM niezbędne dane, jednak to właśnie OBM umożliwiła ich zintegrowanie, przeanalizowanie i usystematyzowanie, by stanowiły pełnowartościowe źródło informacji potrzebnych statystykom. Ostatecznie można mówić o naprawdę dużym udziale firmy Pentacomp w sukcesie Głównego Urzędu Statystycznego.

Operacyjna Baza Mikrodanych została zbudowana na potrzeby Powszechnego Spisu Rolnego 2010, który został przeprowadzony we wrześniu i październiku 2010 roku oraz Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który rozpocznie się w kwietniu 2011 roku.

Pentacomp S.A. jest niezależnym, polskim dostawcą rozwiązań informatycznych wspierających duże i średniej wielkości firmy oraz administrację (www.pentacomp.pl)

Źródło informacji: Pentacomp S.A.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.01.2011, 10:30
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ