Newsletter

Biznes i finanse

Zlecone: Światowy Monitor Przedsiębiorczości: Miliony przedsiębiorców zamierzają stworzyć nowe miejsca pracy

19.01.2011, 10:50aktualizacja: 19.01.2011, 10:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

WASZYNGTON, 18 stycznia 2011 r. /PRNewswire/ - Dwa miliony osób pomiędzy 18. a 64. rokiem życia jest aktywnie zaangażowanych w tworzenie i kierowanie nowymi przedsiębiorstwami w 59 gospodarkach świata - donosi raport opublikowany przez Światowy Monitor Przedsiębiorczości (Global Entrepreneurship Monitor - GEM). Jest to największe i najbardziej wszechstronne na świecie badanie postaw, działań i aspiracji przedsiębiorców.

Raport Światowego Monitora Przedsiębiorczości 2010 szacuje, że 63 miliony spośród tych znajdujących się na wczesnym etapie przedsiębiorców planuje zatrudnić co najmniej pięciu pracowników w ciągu najbliższych pięciu lat, zaś 27 milionów zamierza dać pracę dwudziestu lub więcej osobom na nowo stworzonych stanowiskach. Potencjalny wkład przedsiębiorczości w tworzenie miejsc pracy na całym globie stanowi ważny czynnik przyczyniający się do rozwoju gospodarczego.

Udział przedsiębiorczości w danej gospodarce opiera się na czymś więcej niż tylko liczbie przedsiębiorców. Ważne, aby uświadomić sobie wpływ, jaki małe firmy mają na rozwój gospodarczy, innowacyjność oraz internacjonalizację.

Nastawieni na tworzenie miejsc pracy "decydenci powinni widzieć więcej niż tylko ilość aktywnych przedsiębiorców. Powinni zrozumieć jak duży wpływ mają te osoby na rozwój gospodarczy i konkurencyjność państwa. Czy ci przedsiębiorcy tworzą nowe stanowiska? Czy budują innowacyjne, globalne marki?

Są to ważne pytania, które należy sobie zadać" - stwierdziła profesor Donna Kelley, jedna z autorek raportu.

Podczas gdy gospodarki mogą umożliwić ludziom zakładanie firm jako źródła dochodu, szczególnie w sytuacji niedostatecznej liczby miejsc pracy, osoby zatrudnione również korzystają z nowych możliwości rozwoju przedsiębiorczości. Sprzyjające środowisko może zachęcić wiele osób do założenia swojej własnej firmy.

W każdym społeczeństwie powinna istnieć różnorodność etapów rozwoju i rodzajów firm, prowadzonych przez różne typy przedsiębiorców. Udział kobiet na wczesnym etapie tworzenia firmy w stosunku do udziału mężczyzn kształtuje się różnie zależnie od rejonu świata. W Republice Korei aż pięć razy więcej mężczyzn zakłada własne firmy, podczas gdy w Ghanie to kobiety przeważają w tej statystyce.

W roku 2010 GEM objęło swoim badaniem ponad 175 000 osób, jak również 3 000 krajowych ekspertów z 59 gospodarek świata. Raport obejmuje swoim zasięgiem ponad 52% ludności Ziemi, oraz 84% światowego PKB. Badanie doszło do skutku dzięki współpracy międzynarodowej sieci krajowych zespołów akademickich, oraz udziałowi globalnych sponsorów: Babson College w USA i Universidad del Desarrollo w Chile.

Raport można pobrać ze strony: http://gemconsortium.org/document.aspx?id=1088

Źródło: Global Entrepreneurship Monitor

Więcej informacji o raporcie:

Donna Kelley

autorka

tel. +1-413-330-7711

e-mail: dkelley@babson.edu

Więcej informacji o projekcie GEM:

Kristie Seawright

dyrektor wykonawczy

tel. +1-801-836-6526

e-mail: kseawright@gemconsortium.org

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.01.2011, 10:50
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ