Newsletter

Zmiana samochodu a ubezpieczenie - co trzeba wiedzieć?

07.02.2024, 10:47aktualizacja: 07.02.2024, 10:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Link4
Link4
Zmiana samochodu wiąże się z przepisaniem prawa własności na nowego właściciela. Niesie to ze sobą skutki prawne, wymagające załatwienia formalności w urzędzie, a także dopełnienia obowiązku informacyjnego u ubezpieczyciela. Zastanawiasz się, czy można przenieść polisę na nowy samochód i co się dzieje ze składką za niewykorzystany okres ochrony? Tu znajdziesz odpowiedź!

Czy można przenieść ubezpieczenie OC na nowe auto?

Zmiana samochodu nie wymaga od kupującego podejmowania żadnych działań związanych z przeniesieniem polisy na nowe auto. Zgodnie z prawem OC jest przypisane do pojazdu, a nie do kierowcy, więc przechodzi automatycznie na nowego nabywcę w momencie kupna samochodu. Obowiązkiem sprzedającego jest natomiast poinformowanie ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu w ciągu 14 dni od daty podpisania umowy kupna-sprzedaży.

Czy kontynuowanie ubezpieczenia się opłaca?

Korzystanie z OC poprzedniego właściciela wydaje się korzystnym rozwiązaniem. Niepodważalną zaletą jest wygoda, gdyż kupujący nie musi się martwić o ubezpieczenie auta od razu po zmianie samochodu. Może kontynuować polisę OC aż do końca umowy, wykorzystując składkę, którą opłacił poprzedni właściciel.

Każde OC zapewnia taki sam zakres ochrony, niezależnie od firmy ubezpieczeniowej. Na wysokość składki mają jednak wpływ nie tylko parametry pojazdu, ale i indywidualne dane kierowcy, m.in. wiek, data uzyskania prawa jazdy, miejsce zamieszkania czy historia szkód jazdy. Może się więc okazać, że firma ubezpieczeniowa dokona rekalkulacji składki i kupujący będzie musiał dopłacić wyliczoną różnicę.

Czy można przenieść AC na nowe auto?

Ubezpieczenie AC, czyli Autocasco, to dobrowolne ubezpieczenie, które chroni przed skutkami różnych zdarzeń, takimi takich jak kradzież, pożar, wandalizm, kolizja, zalanie czy grad. W przeciwieństwie do OC, AC nie przechodzi automatycznie na nowego właściciela i wygasa w momencie zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Sprzedający powinien poinformować TU o zbyciu pojazdu i może wówczas liczyć na zwrot części składki za niewykorzystany okres ochrony.

Wykup swoje ubezpieczenie w LINK4

W LINK4 w Pakiecie OC otrzymujesz także Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Dzięki temu możesz liczyć na organizację pomocy technicznej i pokrycie jej kosztów w razie unieruchomienia pojazdu, czyli m.in.: naprawę na miejscu zdarzenia w razie wypadku, naprawę lub wymianę koła na miejscu zdarzenia, jeśli w samochodzie znajduje się koło zapasowe, czy holowanie auta do 100 km w razie wypadku.

Wybierając także ubezpieczenie AC w LINK4, obejmujesz ochroną nie tylko pojazd, ale również bagaż podręczny czy foteliki do przewozu dzieci, które znajdują się w pojeździe do sumy ustalonej w OWU. Możesz liczyć na wypłatę odszkodowania za szkodę polegającą na uszkodzeniu lub zniszczeniu przedmiotu ubezpieczenia, która powstanie na skutek wszelkich nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń poza tymi wyłączonymi z ochrony w OWU.

Zastanawiasz się, ile zapłacisz? Oblicz składkę OC w Kalkulatorze dostępnym na stronie. Masz wątpliwości? Skorzystaj z pomocy konsultanta, dzwoniąc pod numer 22 444 44 44 lub spotkaj się osobiście z agentem ubezpieczeniowym współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie https://dokumenty.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4. 

Źródło informacji: Link4

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.02.2024, 10:47
Źródło informacji Link4
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ