Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CIR informuje:
Blog rządu - nowy wpis Leny Kolarskiej-Bobińskiej, minister nauki i szkolnictwa:
"Nowa humanistyka: tradycja, rozwój, umiędzynarodowienie
Przywracanie należnego humanistyce statusu było jednym z ważniejszych zadań, jakie postawiłam sobie jako minister nauki. Ma ona bowiem kluczowe znaczenie dla rozwoju społecznego i gospodarczego. Wynalazki i nowe technologie, tworzone są z myślą o człowieku, a humanistyka to nauka, która stawia społeczeństwo, jego tradycję i historię w centrum zainteresowań. Przypomina nam też, że nie rozwiąże się problemów cywilizacyjnych bez korzystania z jej dorobku.
Ogłaszamy właśnie wypracowaną wspólnie ze środowiskiem naukowym nową formułę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH). To wielomilionowy program grantowy. Skupi się wokół trzech tematów: Tradycja, Rozwój i Umiędzynarodowienie. Nowy NPRH został pomyślany tak, by z jednej strony wspierać badania ważne dla dziedzictwa kulturowego i tożsamości narodowej, a z drugiej strony zapewnić rozwój polskiej innowacyjnej myśli humanistycznej i badań interdyscyplinarnych. Ważnym zadaniem NPRH jest też wprowadzanie najwybitniejszych osiągnięć polskiej humanistyki do międzynarodowego obiegu naukowego. Nasza tradycja i kultura muszą być badane, tłumaczone i przekazywane w ciekawy sposób.
Projekty realizowane w ramach nowego NPRH dofinansujemy kwotą 80 mln zł. To w sumie 360 mln zł na humanistykę tylko w ramach NPRH od 2011 r. A badania naukowe humanistów są wspierane także z innych źródeł, np. grantów Narodowego Centrum Nauki (w 2013 r. – ponad 70 mln zł).
Postulaty uczonych, aby poprawić sytuację polskiej humanistyki, przedyskutowaliśmy i zawarliśmy w „Pakiecie dla humanistyki”, ogłoszonym w 2014 r. Wśród najważniejszych oczekiwań było m.in. utrzymanie i zmiana sposobu działania NPRH oraz zmiany sposobu oceny jednostek naukowych, tak by uwzględnić specyfikę nauk humanistycznych. Zmienione NPRH wchodzi w życie a koncepcja oceny jednostek naukowych zostanie przedstawiona 18 lutego w Warszawie. Wypracowana została wspólnie z przedstawicielami środowiska (Komitetem Ewaluacji Jednostek Naukowych).
O sytuacji humanistyki dyskutuje się w wielu krajach, w Unii Europejskiej, w Stanach Zjednoczonych. Choćby dlatego, że tak wielki nacisk jest na innowacyjność. Humanistykę trzeba jednak wspierać, biorąc pod uwagę rozwój Polski, społeczeństwa obywatelskiego."
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.02.2015, 10:15 |
Źródło informacji | CIR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |