Newsletter

CIR: blog rządu - nowy wpis Leny Kolarskiej-Bobińskiej (komunikat)

24.04.2015, 12:16aktualizacja: 24.04.2015, 12:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CIR informuje:

Blog rządu - nowy wpis Leny Kolarskiej-Bobińskiej, minister nauki i szkolnictwa:

"Przyjazna uczelnia dla: pracowników, studentów, doktorantów

Nauka to tworzenie nowych rozwiązań, stawianie pytań i sprawdzanie słuszności twierdzeń i hipotez. Jeśli nie będzie się to odbywało w przyjaznym środowisku pracy, to nie będzie też rozwoju i postępu w nauce. Nauka musi się kierować zasadą doskonałości. Wielu naukowców, a także związki zawodowe podkreślają, jak konieczne dla rozwoju nauki jest przyjazne i etyczne środowisko pracy. Sprzyja ono kreatywności naukowców. To także wymóg stawiany w konkursach europejskich. Teraz również polskich.

Ministerstwo rozpoczęło wiele działań promujących wdrażanie Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych.

Europa dawno zrozumiała, że podstawą wzmacniania innowacyjności i konkurencyjności jest zapewnienie naukowcom stabilnych warunków pracy na każdym etapie ścieżki zawodowej. Europejskie rozwiązania sprzyjają przyjrzeniu się samemu sobie, tworzeniu nowych strategii działań. A także zmienianiu sposobu myślenia o tym, co jest potrzebne, by nauka dobrze się rozwijała. Te rozwiązania zawarte są w Europejskiej Karcie Naukowca oraz Kodeksie Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Dokumenty te są zalecaniami Komisji Europejskiej. Są adresowane do naukowców i ich pracodawców, a także instytucji rozdzielających granty.

Karta i Kodeks odnoszą się do różnych aspektów zawodu naukowca – do etyki, ale też do przebiegu kariery zawodowej. Mówią o konieczności wprowadzenia elastycznych warunków pracy, ułatwiających naukowcom pogodzenie życia rodzinnego i zawodowego, o zapewnieniu młodym naukowcom prawidłowych relacji z opiekunem naukowym, o jasnych zasadach rekrutacji na stanowiska i zapewnieniu naukowcom – szczególnie młodym – perspektywy rozwoju zawodowego.

Przyjęcie zasad obu tych dokumentów nie jest pustą deklaracją. Staranie się o logo KE zmusza do konkretnych działań. Np. w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie wzmocniono opiekę naukową dla młodych badaczy. Z kolei Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN zmienił procedury naboru na studia doktoranckie. Zaczął wysyłać do osób, które się nie dostały, informacje, dlaczego ich nie przyjęto.

Stosowanie zasad Karty i Kodeksu jest ważnym sygnałem dla społeczności naukowców krajowej i zagranicznej o tworzeniu atmosfery sprzyjającej pracy badawczej. Pomaga też wyeliminować zjawiska patologiczne i przestrzegać zasad etyki w pracy naukowej, jak i w relacjach zawodowych. Logo KE pomaga w zdobywaniu grantów europejskich z Horyzontu 2020.

Więcej pod linkiem: https://www.premier.gov.pl/blog/lena-kolarska-bobinska/przyjazna-uczelnia-dla-pracownikow-studentow-doktorantow.html

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.04.2015, 12:16
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ