Newsletter

Francja zamyka swoją najstarszą elektrownię jądrową w Fessenheim

22.02.2020, 19:19aktualizacja: 22.02.2020, 19:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zamknięto pierwszy reaktor w najstarszej elektrowni jądrowej we Francji, w Fessenheim. Jest to część strategii energetycznej francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona.

Ma ona na celu zrównoważenie energii pochodzącej z elektrowni jądrowych i źródeł odnawialnych.

Państwowy dystrybutor energii, Electricite de France (EDF), poinformował, że 43-letni reaktor został odłączony od zasilania w sobotę około 2 w nocy, w "bardzo wzruszającym momencie".

Drugi reaktor ma zostać zamknięty pod koniec czerwca, a cały kompleks przestanie działać do 30 czerwca. Jest to pierwsza elektrownia jądrowa, która zostanie zamknięta na podstawie planu Macrona.

Lokalne media podały, że około 100 osób zebrało się w piątek wieczorem w miasteczku Fessenheim, by protestować przeciwko zamknięciu zakładu, który zapewnia około 2 tys. miejsc pracy w regionie.

Niemcy od dawna domagają się zamknięcia zakładu, który zaczął produkować energię w 1977 roku.

Francja jest bardziej zależna od energii jądrowej, niż jakikolwiek inny kraj, uzyskując około 70 proc. energii elektrycznej z tego typu elektrowni.

Nakreślając strategię energetyczną kraju na następne 30 lat, Macron zapowiedział w listopadzie 2018 roku, że 14 z 58 działających reaktorów jądrowych w 19 elektrowniach zostanie zamkniętych do 2035 roku. Do tego czasu Francja ograniczy ilość energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni jądrowych o 50 proc.

Elektrownie węglowe mają zostać zamknięte we Francji do 2022 roku w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. (PAP)

baj/ mal/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.02.2020, 19:19
Źródło informacji AP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ