Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Głos oddany za wyjściem (Wielkiej Brytanii z UE) to głos oddany na niepewną przyszłość - takie są fakty - a niepewność spowoduje natychmiastowe reakcje na rynkach finansowych. Mieliśmy w tym tygodniu przedsmak takiej sytuacji na rynkach walutowych" - oświadczył minister.
Od poniedziałku spadały notowania brytyjskiej waluty; kurs funta jest bliski najniższego poziomu od 2009 roku w związku z obawami przed wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. W czwartek za funta płacono około 1,3910 dolara.
Organizatorzy kampanii "Stronger In" lobbujący na rzecz pozostania Zjednoczonego Królestwa w Unii ogłosili, że Brexit spowodowałby spadek wartości funta o blisko 80 proc.
Dyskusja w sprawie przynależności Zjednoczonego Królestwa do UE już spowodowała zachwianie funta, który od początku stycznia stracił ponad 3 proc. i był to największy spadek notowań wśród wszystkich znaczących walut.
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron ogłosił w sobotę, po zawarciu na szczycie w Brukseli porozumienia na temat zmiany zasad członkostwa w UE, że referendum odbędzie się 23 czerwca.
W piątek, gdy z porozumieniem tym wiązano spore nadzieje, brytyjska waluta zyskiwała, ale w poniedziałek, po wystąpieniu mera Londynu Borisa Johnsona, który ogłosił, że poprze Brexit, funt zaczął radykalnie tracić i trend ten utrzymał się przez cały tydzień; do czwartku funt stracił 4 proc.(PAP)
fit/mc/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.02.2016, 18:36 |
Źródło informacji | Reuters |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |