Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Globalny system gospodarczy faworyzuje bogatych, a krzywdzi ubogich. Dzieje się to zarówno na poziomie poszczególnych krajów, również w Polsce, jak też w relacjach międzynarodowych. Kraje rozwijające się są ofiarą nieodpowiedzialnej polityki krajów globalnej Północy, w tym Polski. Musimy sobie uświadomić, że nasza polityka ma na to wpływ i może to zmienić. Jeśli Sejm podejmie właściwe działania, np. przyczyni się do zlikwidowania rajów podatkowych, wprowadzenia sprawiedliwych reguł handlu, wspierania zrównoważonego rolnictwa, to jest szansa, że sytuacja w biednych państwach zmieni się na tyle, że ludzie nie będą z nich uciekać, narażając się na śmierć. Sądzimy, że dzięki takim działaniom również mniej Polaków będzie emigrować w poszukiwaniu lepszego życia na Zachodzie" - mówi Marcin Wojtalik z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.
Szczyt ONZ to jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku. Głowy państw, w tym Prezydent RP, uchwaliły Cele Zrównoważonego Rozwoju, mające usunąć problemy, będące przyczyną skrajnych nierówności ekonomicznych i pogwałceń praw człowieka.
"Jeśli Polska ma odgrywać większą rolę na arenie globalnej, to musi poczuwać się do przywództwa w tych sprawach, które są ważne dla społeczności międzynarodowej - mówi Aleksandra Antonowicz-Cyglicka z Polskiej Zielonej Sieci. - Nasz kraj musi aktywnie włączyć się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju, a rola przyszłego Sejmu będzie decydująca".
Manifest skupia się na pięciu obszarach:
Międzynarodowe przepływy finansowe muszą być przejrzyste, uczciwe i korzystne dla Polski oraz krajów biedniejszych.
Konieczne są sprawiedliwe reguły handlu, eliminujące nieuczciwe praktyki dużych podmiotów.
Uregulowanie działalności korporacji i zrównoważone zamówienia publiczne są drogą do poprawy losu milionów ludzi.
Wsparcie rolników jest drogą do rozwoju lokalnego, ochrony środowiska i rozwiązania problemu głodu.
Polska współpraca rozwojowa musi być na miarę oczekiwanej roli Polski w świecie.
Kandydaci i wyborcy mogą składać deklaracje poparcia dla nich na stronie: www.GlosujOdpowiedzialnie.pl.
Organizacje-sygnatariuszki: Fundacja CentrumCSR.pl, Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, Fundacja Otwarty Plan, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Instytut Spraw Obywatelskich, Koalicja Clean Clothes Polska, Koalicja CSR Watch, Koalicja Sprawiedliwego Handlu, Polska Zielona Sieć, Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu, Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.09.2015, 13:20 |
Źródło informacji | Instytut Globalnej Odpowiedzialności |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ