Newsletter

14,4 tys. zaginionych w Polsce w okresie styczeń–wrzesień 2018. Zaginieni to głównie mężczyźni

09.11.2018, 11:52aktualizacja: 09.11.2018, 11:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Zamieć”
„Zamieć”
Nowa książka „Zamieć” Adama Cioczka portretuje losy zaginionych i ich bliskich.

Liczba zaginionych w Polsce od kilku lat utrzymuje się na wysokim poziomie, rocznie sięga ok. 19-20 tys. osób. Według najnowszych danych Komendy Głównej Policji w okresie trzech kwartałów 2018 roku liczba zaginięć wyniosła 14 393 (wobec 15 197 osób w tym samym okresie 2017 r.), co oznacza niewielki, 5% spadek rok do roku. W całym 2017 roku zaginęło 19 563 osób.

„Najwięcej zaginięć od lat odnotowują województwa: mazowieckie i śląskie. Dominującą grupą zaginionych są mężczyźni. Wśród wszystkich zaginionych najliczniejszą grupą są osoby, które dobrowolnie zrywają kontakty z najbliższymi” - mówi Adam Cioczek, autor powieści „Zamieć” o zaginionych, która ukaże się w księgarniach 14 listopada 2018 r. (pod patronatem Fundacji Itaka, wydawnictwo Sonia Draga). Książka polecana jest przez Andrzeja Seweryna i Artura Żmijewskiego.

„Zaginięcia najczęściej kojarzą nam się ze sprawami kryminalnymi, jednak w rzeczywistości najwięcej zaginionych stanowią osoby, których zniknięcie nie jest związane z zagrożeniem życia. Są to często ludzie, którzy chcą zerwać kontakt z rodziną, bliskimi np. w wyniku nieporozumień, rozczarowań swoim dotychczasowych życiem, długów, których nie mogą spłacić. Liczną część tych zgłoszeń stanowią tzw. zaginięcia zagraniczne osób wyjeżdżających do pracy, którym się nie powiodło i z tego powodu zerwali kontakt z rodziną. W powieści „Zamieć” odsłaniam losy trzech osób, które zniknęły bez śladu i przybliżam przeżycia ich bliskich” - mówi Adam Cioczek, autor nowej książki „Zamieć”, scenarzysta.

Według danych Fundacji Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych ok. 1/4 zgłoszeń to zaginięcia zagraniczne. Statystyki Fundacji pokazują, że zaginieni to głównie mężczyźni, sytuacja zmienia się jedynie w kwestiach związanych z ucieczkami nieletnich. Ucieka więcej dziewcząt niż chłopców.

Książka „Zamieć”

Książka Adama Cioczka to psychologiczna powieść z kryminalną akcją. Powieść - polecana przez Andrzeja Seweryna i Artura Żmijewskiego - odsłania losy trzech osób, które nagle znikają bez śladu, lecz łączy jest wspólna nić. Autor stara się rozszyfrować powody zniknięcia zaginionych i portretuje losy ich bliskich:

Piotr wraz z policją i jasnowidzem poszukuje syna-studenta, który nie wrócił z nocnej imprezy. Po dwudziestu latach małżeństwa Basia tropi życie męża, odkrywając czyny i postawy, których przed jego zniknięciem nie podejrzewała. Janek, wnuk słynnego alpinisty, który na kilka dni przed maturą znika z domu.

Książka oparta jest m.in. na autentycznych relacjach przedstawicieli Fundacji Itaka, organizacji, która od lat poszukuje zaginionych i pomaga ich bliskim.

Adam Cioczek – autor powieści „Zamieć” jest scenarzystą m.in. serialu „Ojciec Mateusz”. Pracował także przy scenariuszach do seriali np. „Samo życie”, „Pierwsza miłość” czy „Malanowski i partnerzy”. Ukończył studia scenariopisarskie w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jest także absolwentem Filozofii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2014 roku ukazała się jego debiutancka powieść kryminalna „Koniec Gry”.

Dodatkowych informacji udzielają:

Beata Cioczek, M+G

tel. kom. +48 516 717 584

e-mail: beata.cioczek@mplusg.com.pl

-

Agnieszka Jedlińska

Wydawnictwo Sonia Draga

tel. kom. +48 695 672 067

e-mail: agnieszka@soniadraga.com.pl

-

Fundacja Itaka:

Izabela Jezierska-Świergiel

tel. 22 620 16 10

e-mail: izabela.swiergiel@zaginieni.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 09.11.2018, 11:52
Źródło informacji Wydawnictwo Sonia Draga
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ