Pobierz materiał i Publikuj za darmo
NOWY JORK, 30 września 2013 roku. /PRNewswire/ - Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka stwierdził, iż siła gospodarki Polski wynika z wyważonego i obciążonego niewielkim ryzykiem podejścia. Sytuacja ta sprawiła, że Polska stała się dla zagranicznych inwestorów krajem o wysokiej atrakcyjności. Prezes Belka dodał również że "w porównaniu z innymi europejskimi potęgami, wzrost polskiego eksportu jest najszybszy".
Belka podjął głos na konferencji poświęconej gospodarce zorganizowanej przez Fundację Kościuszkowską w Nowym Jorku. Konferencja podzielona była na panele dyskusyjne. Jeden z nich poprowadził prezes Agencji Ratingowej Standard & Poor's (S&P), Douglas Peterson, który powiedział: "Polska jako dynamicznie rozwijający się kraj, który nie poddał się recesji, tak jak miało to miejsce w przypadku pozostałych państw europejskich w okresie ostatnich pięciu czy sześciu lat, to prawdziwy fenomen”.
Peterson dodał: "Do Agencji S&P należy 40 przedstawicieli z Polski posiadających stopień doktora z dziedzin takich jak matematyka, ekonomia, analiza danych czy fizyka".
Paweł Graniewski, wiceprezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (WIG), przypomniał, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie została założona w 1817 r. i działała aż do 1939 r., kiedy to na terytorium Polski wtargnęły wojska Trzeciej Rzeszy i ZSRR. Gdy w 1991 roku doszło do jej ponownego uruchomienia, siedzibą giełdy, jak na ironię, stał się budynek Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od tego czasu zaobserwowano znaczny wzrost w sektorach bankowości, przetwórstwa spożywczego, zaawansowanych technologii, biotechnologii i energii.
Robert Snell, kierownik ds. firm międzynarodowych wchodzących na rynek w Citigroup, powiedział: "Polska jest rynkiem rozwiniętym, a nie rozwijającym się".
Jeden z powód szybkiego wzrostu Polsce wyjaśnił Paul Fogo, skarbnik Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, który stwierdził, że zagranicznym firmom łatwiej jest założyć działalność w Polsce i odnosić korzyści z bycia podmiotem zarejestrowanym w UE niż założyć działalność w Stanach Zjednoczonych.
"Polska stanowi bramę do Unii Europejskiej - powiedział Fogo. - Dlatego 700 amerykańskich firm prowadzi swoją działalność w Polsce".
Beata Stelmach, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Polsce, powiedziała, że Polska posiada "bezpieczny i przejrzysty sektor bankowości", a rząd stara się uprościć nadmiernie rozbudowaną biurokrację, aby ułatwić prowadzenie interesów w Polsce.
Alex Storożyński, prezes Fundacji Kościuszkowskiej, powiedział - "Ponad 100 finansistów z Wall Street i przedstawicieli biznesu, w tym inwestorzy bankowi, analitycy finansowi i dziennikarze biznesowi, zebrali się, aby dyskutować na temat polskiej gospodarki, która cieszy się niewiarygodnym zainteresowaniem jako jedyna w swoim rodzaju wyspa stabilności w centrum Europy, stawiająca czoło trudnościom gospodarczym".
Źródło: Kosciuszko Foundation
KONTAKT:
Alex Storożyński
tel. +1-212-734-2130
e-mail: alex@thekf.org
Źródło informacji: PR Newswire
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.10.2013, 13:18 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |