Newsletter

Bieruń: „Czyste powietrze” – w Bieruniu działa punkt konsultacyjny

05.02.2023, 06:07aktualizacja: 05.02.2023, 06:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UG Bieruń
Fot. UG Bieruń
Program „Czyste powietrze” cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Bierunia. Głównie za sprawą dobrze przeprowadzonej kampanii informacyjnej, na którą składają się dwa elementy.

– Po pierwsze: w urzędzie działa punkt konsultacyjny, w którym wykwalikowani pracownicy udzielają porad i pomagają przy wypełnieniu wniosku, a po drugie: nasi urzędnicy wyszli  w teren i w ramach tak zwanych „Zielonych kontroli”, doradzają mieszkańcom – zapewnia Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia.

– Chcemy odwiedzić każdy budynek w mieście – mówi Grzegorz Plewniok, z Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bieruniu. – W czasie takich domowych wizyt sprawdzamy, jakie piece lub inne urządzenia grzewcze są zainstalowane, czy okna i drzwi są szczelne, oraz czy budynek jest docieplony.

Jeżeli w wyniku takiej weryfikacji okaże się, że piec należy wymienić, mieszkańcy dowiadują się, jakie kroki mają podjąć, na jakie dotacje mogą liczyć oraz, co powinni zrobić, by je uzyskać.  

- Przekazujemy również informacje o obowiązkach, jakie wynikają z zapisów Uchwały Antysmogowej województwa śląskiego. Chodzi głównie o terminy wymiany starych „kopciuchów” na bardziej ekologiczne źródła ciepła – dodaje Elżbieta Musialik, ekodoradca Gminy Bieruń

– Podpowiadamy także, gdzie pozyskać dofinansowanie na montaż odnawialnych źródeł energii jak fotowoltaika czy pompa ciepła.
Bieruński punkt konsultacyjnego, jaki został  uruchomiony w ramach programu „Czyste powietrze” jest czynny we wszystkie dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach  pracy Urzędu Miasta.

– Mieszkańcy zawsze mogą liczyć na nasze wsparcie. Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, by przeprowadzić konieczną termomodernizację, a także pomagamy  przy wypełnianiu i wypełnianiu wniosków. Można je składać papierowo, lub elektronicznie: za pomocą platformy e-PUAP lub portalu GWD - mówi Agnieszka Kijas, rzecznik prasowa bieruńskiego magistratu.

A co budzi największe wątpliwości mieszkańców?

– Koszty. Zdajemy sobie sprawę, że wymiana pieca łączy się ze znacznym wydatkiem, na szczęście na ten cel można uzyskać dotację. Z tego powodu kładziemy bardzo duży nacisk, by dokładnie wyjaśniać na jaką pomoc w zakresie dotacji mogą liczyć mieszkańcy Bierunia – mówi Kijas.   

Działania bieruńskich urzędników mają odbicie w liczbach. Dotychczas wpłynęło aż 685 wniosków o dofinansowanie z czego 321 to liczba zrealizowanych przedsięwzięć. Łączna kwota wypłaconych dotacji wynosi blisko 3 mln zł.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 05.02.2023, 06:07
Źródło informacji Bieruń
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ