Newsletter

Częstochowa: Dość podrzucania śmieci

30.04.2021, 21:40aktualizacja: 30.04.2021, 21:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. ZGM TBS
Fot. ZGM TBS
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” w Częstochowie mówi dość podrzucaniu śmieci pod osłony śmietnikowe wydzielone do obsługi budynków ZGM „TBS”. Pierwszy krok to komunikat do mieszkańców z prośbą o reagowanie i zgłaszanie przypadków zaśmiecania miasta.

Kolejny – to montaż tablic informacyjnych oraz przekierowanie systemu monitorującego na osłony śmietnikowe w dzielnicy Północ przy ulicy Herberta i przy ulicy Ossolińskiego na Wyczerpach.

Podrzucanie śmieci do lasu, na łąki czy do rowów to niestety w Polsce codzienność. Odpady komunalne często trafiają także do cudzego pojemnika. Taki problem do administracji ZGM TBS w Częstochowie coraz częściej zgłaszają sami mieszkańcy. Do osłon wydzielonych do obsługi budynków administrowanych przez ZGM TBS trafiają nie tylko śmieci pochodzące od lokatorów innych bloków, ale też kartony i opakowania z pobliskich sklepów. Według relacji lokatorów często przywożone są też odpady wielkogabarytowe, w tym zużyty sprzęt AGD czy stare meble. W wielu wypadkach zostawiane są koło kontenerów, co powoduje duże utrudnienia w swobodnym korzystaniu ze śmietników przez mieszkańców.

Spółka postanowiła działać, kierując oficjalny komunikat do mieszkańców z prośbą o reagowanie i zgłaszanie wszystkich przypadków zaśmiecania miasta do administracji. Na klatkach schodowych pojawiły się komunikaty z apelem: „Lokatorze, wspólnie zadbajmy o porządek wokół naszych bloków” oraz z informacjami, gdzie należy zgłaszać nielegalne podrzucanie odpadów.   

- Lokatorzy płacą za wywóz śmieci i w związku z tym wymagają, by wszyscy stosowali się do przyjętych w mieście zasad. Niestety, w wielu wypadkach są oni świadkami łamania prawa i zaśmiecania miasta przez innych. Jako zarządcy nie możemy na to pozwolić – tłumaczy Paweł Konieczny, prezes zarządu ZGM „TBS”.

W rezultacie system monitorujący w dzielnicy Północ przy ulicy Herberta oraz przy ulicy Ossolińskiego na Wyczerpach zostanie przekierowany na teren wokół osłon śmietnikowych, które - jak wynika z relacji mieszkańców - są najbardziej zanieczyszczane przez podrzucane nieczystości oraz odpady wielkogabarytowe. Administracja ma nadzieję, że w ten sposób uda się złapać śmiałków na tzw. „gorącym uczynku”. Wszystkie takie zdarzenia od razu będą przekazywane Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie.

Zaśmiecanie miasta to wykroczenie z art. 145 kodeksu wykroczeń, za które grozi kara grzywny nawet do 500 złotych albo kara nagany. Jak do tej pory ZGM „TBS” skierował 4 sprawy na policję z wnioskiem o ukaranie za zaśmiecanie miasta.

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.04.2021, 21:40
Źródło informacji Częstochowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ