Newsletter

Częstochowa: Nowy samochód schroniska dla bezdomnych zwierząt

01.07.2024, 11:18aktualizacja: 01.07.2024, 11:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Częstochowa
Fot. UM Częstochowa
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami kupiło auto do bezpiecznego przewozu zwierząt. W ten sposób spożytkowano środki pochodzące z 1,5% podatku dochodowego przekazywanego na rzecz schroniska.

Samochód ze specjalistycznym wyposażeniem zaprezentowano dzisiaj na placu Biegańskiego.

- Zostanie wycofany pojazd, który pracował w schronisku przez 15 lat. Zastąpi go nowoczesny, komfortowy i bezpieczny samochód, który będzie służył częstochowskim czworonogom. Dzięki niemu stowarzyszenie będzie jeszcze bardziej skuteczne w niesieniu pomocy zwierzętom – mówił podczas prezentacji prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, dziękując przy okazji mieszkańcom, którzy przeznaczają swój procent podatku na tak szczytne cele, jak działanie schroniska dla bezdomnych zwierząt.

- Częstochowa jest liderem w Polsce, jeżeli chodzi o opiekę nad zwierzętami. Jesteśmy w samej czołówce. Poprzedniczka naszej organizacji działała w mieście już w 1870 roku. Staramy się, przy dobrej współpracy z władzami miasta, dokładać od siebie cegiełkę, szukając dodatkowych środków – komentował prezes częstochowskiego TOZ Andrzej Stolarczyk.

Oddany do eksploatacji pojazd to najnowszy model Renault Trafic wyposażony w przygotowaną do przewozu zwierząt specjalistyczną przestrzeń ładunkową. Znajdziemy w niej: dodatkową klimatyzację, niezależne od pracy silnika ogrzewanie, klatki do przewozu zwierząt z systemem ich szybkiego montażu, system uchwytów i schowków do przewozu sprzętu do obsługi zwierząt oraz w pełni wodoodporne ściany i podłogę ułatwiające utrzymanie czystości. Przestrzeń dla zwierząt została również wyposażona w izolację termiczną chroniącą zwierzęta przed upałem w lecie i chłodem zimą, w system wentylacji oraz oświetlenie LED.

To już drugi samochód sfinansowany ze środków „podatkowych” po zakupionym w 2019 roku Fordzie Transit Connect.
Koszt nowego auta to 243 tys. zł.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt powstało w roku 1985 jako dział Zakładu Oczyszczania Miasta. Od 1991 roku prowadzenie Schroniska przejął częstochowski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce i prowadzi je do dziś na warunkach umowy z Urzędem Miasta. Wysokość dotacji przekazywanej na prowadzenie schroniska wynosi 1,45 mln zł rocznie.

W ranach ww. umowy TOZ zapewnia m.in. całodobową opiekę weterynaryjną w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt, bierze udział w interwencjach dot. zwierząt dzikich i gospodarskich, odławia bezdomne zwierzęta i zapewnia im opiekę w Schronisku.
W Schronisku do adopcji przebywa ok. 150 psów i 70 kotów. Spośród nich każdy, przy pomocy doświadczonych Inspektorów TOZ, może znaleźć towarzysza dopasowanego do stylu życia, warunków mieszkaniowych i możliwości.

Wszystkie zwierzęta mają zapewnioną niezbędną opiekę weterynaryjną, rutynowe badania krwi, szczepienia przeciwko chorobom wirusowym, są odrobaczone, kastrowane /sterylizowane.

Na terenie Schroniska prowadzone są od kilku lat prace remontowe w budynkach, których celem jest poprawa warunków bytowych zwierząt, a także spełnienie warunków określonych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 stycznia 2022 r.

Także w ramach Budżetu Obywatelskiego w Schronisku realizowane są liczne zadania, w tym: spacerniaki dla psów, rozbudowa boksów zewnętrznych dla kotów i szczeniąt, a także zakup różnego rodzaju artykułów dla zwierząt, w tym m.in. ocieplanych bud, inkubatora dla małych zwierząt, urządzenia do fizykoterapii, sprzętu do ćwiczeń fizjoterapeutycznych dla psów, mat grzewczych, transporterów oraz materiałów reklamowych, w tym kalendarzy ze zdjęciami psów i kotów czekających na nowe domy.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 01.07.2024, 11:18
Źródło informacji UM Częstochowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ