Newsletter

Częstochowa: Zbiórka puszek i parafiny. Będą z nich świece polowe

15.01.2023, 07:50aktualizacja: 15.01.2023, 07:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Udostępnione przez organizatorów zbiórki
Fot. Udostępnione przez organizatorów zbiórki
Z pustych, umytych puszek – takich jak po kukurydzy, groszku czy karmie dla kotów – powstaną świece dla obrońców Ukrainy. Są bezcennym źródłem ciepła. Zbiórka trwa na Politechnice Częstochowskiej.

To noworoczna część akcji „Zbieramy ciepło dla żołnierzy z Ukrainy”. Pierwsza odbyła się w grudniu. Wówczas w kilka dni udało się zebrać kilka worków pustych puszek oraz worek parafiny. Posłużyło to do wyprodukowania tzw. świec okopowych, wykorzystywanych przez żołnierzy walczących po stronie Ukrainy jako źródło ciepła – do podgrzania posiłku, wysuszenia ubrań, ogrzania się.

Zdajmy sobie sprawę z tego, że w warunkach trwania na pozycjach w okopach nie można rozpalać ognisk. Dlatego takie niewielkie, proste źródło ciepła (w mniejszym stopniu także światła), jak świeca z puszki, tektury i parafiny, jest dla żołnierzy jednym z artykułów pierwszej potrzeby. Dla nas – kupujących w miesiącu nieraz dziesiątki produktów konserwowych czy karmy dla zwierząt  – opłukanie, zebranie i dostarczenie takich puszek do punktu zbiórki to relatywnie niewielki wysiłek…   

Zbierane są puszki po produktach spożywczych, po karmie dla zwierząt, po farbach. Muszą być czyste – to warunek wykorzystania ich do produkcji świec. Potrzebna jest także parafina.

Nie nadają się puszki po napojach!

Zbiórka prowadzona jest do 29 stycznia w Biurze Studentów Zagranicznych Politechniki Częstochowskiej przy ul. gen. J. H. Dąbrowskiego 69 – to budynek rektoratu uczelni.

W akcję – oprócz osób prywatnych – mogą włączyć się także firmy, jeśli np. używają w swojej działalności produktów sprzedawanych w takich puszkach i gromadzą ich bardzo wiele. Aż prosi się, aby w takim przypadku umyte puszki przekazać hurtem do punktu zbiórki…

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.01.2023, 07:50
Źródło informacji UM Częstochowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ