Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Spadek poziomu zanieczyszczenia powietrza w Pekinie odnotowano już drugi rok z rzędu, choć sytuacja dramatycznie pogorszyła się w grudniu. Smog, spowijający wtedy chińską stolicę był tak gęsty, że władze zdecydowały się po raz pierwszy ogłosić tzw. czerwony alert, czyli najwyższy stopień zagrożenia, ograniczyć ruch samochodowy, produkcję przemysłową i zamykać szkoły.
W opublikowanym w środę raporcie Greenpeace odnotowano, że w rejonie na północ od Pekinu koncentracja mikrocząsteczek w powietrzu spadła od 2013 roku o jedną czwartą. Niemniej jednak aż w 80 proc. chińskich miast jakość powietrza nie odpowiada standardom.
Po trzech dekadach dynamicznego rozwoju gospodarczego chińskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Zaostrzono co prawda normy emisji spalin, inwestuje się w odnawialne źródła energii, ale 60 proc. wytwarzanej w kraju energii wciąż pochodzi z węgla.
Smog bywa w Pekinie tak gęsty, że nie widać budynków nawet z niewielkiej odległości. Wychodząc na ulice, mieszkańcy nakładają na twarze maski ochronne. (PAP)
az/ ap/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.01.2016, 12:24 |
Źródło informacji | AP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |