Newsletter

IERiGŻ: mimo suszy nie powinno być drożyzny

29.08.2015, 12:35aktualizacja: 29.08.2015, 12:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Susza nie spowoduje drożyzny, ceny żywności do końca roku mogą zwiększyć się o 2 proc. (r/r) - uważa Krystyna Świetlik, ekspertka Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Ewentualne braki towaru zostaną uzupełnione przez import.

Faktycznie mogą podrożeć pasze, może brakować kukurydzy, ale można ją zastąpić np. soją. Natomiast tanieje energia, która jest poważnym kosztem poza surowcowym. Np. energia ma duży wpływ na koszty produkcji drobiu czy pieczywa. Więc jeżeli nawet zdrożeje surowiec, a będzie tańsza energia, to nie powinny wzrosnąć ceny wyrobów finalnych.

Jeżeli susza utrzyma się dłużej, to jej skutki mogą mieć przełożenia na ceny żywności w pierwszym półroczu 2016 r. Warzywa i ich przetwory oraz ziemniaki w strukturze spożycia stanowią ok. 11-12 proc.

Według najnowszych szacunków GUS ("Wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2015 r.") produkcję warzyw gruntowych ocenia się na ponad 4,4 mln ton, czyli o blisko 5 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych. Zbiory owoców z drzew będą rekordowe i wyniosą ponad 3,7 mln ton, to jest o blisko 2 proc. więcej od bardzo wysokich zbiorów ubiegłorocznych. GUS jednocześnie zastrzega, że prognoza może ulec zmianie ze względu na pogodę.

Największy spadek produkcji, w porównaniu do roku 2014, przewiduje się dla warzyw kapustnych oraz korzeniowych. Tegoroczną produkcję kapusty ocenia się na 1038 tys. ton (o ponad 10,3 proc. mniej), a kalafiorów na 232 tys. ton (o 5,3 proc. mniej). Niższe też będą zbiory buraków, cebuli, marchwi, ogórków i pomidorów.

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) ocenia, że najbardziej zagrożone suszą są obecnie rośliny strączkowe, ziemniaki i krzewy owocowe. (PAP).

awy/ pz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.08.2015, 12:35
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ