Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MAC informuje:
Minister Rafał Trzaskowski, szef resortu administracji i cyfryzacji, towarzyszy dziś (29 maja 2014 r.) Premierowi Donaldowi Tuskowi podczas wizyty w województwie Opolskim, na terenach, przez które przeszły ulewne deszcze i nawałnice.
- Miejsc, gdzie burze i deszcze wyrządziły strat, jest wiele. Niesiemy tam pomoc. W Głuchołazach uszkodzonych zostało 100 domów, z czego 5 poważnie. Rodzinom potrzebującym schronienia władze samorządowe zapewnią mieszkania zastępcze. Na miejscu przez cały ten czas obecny jest wojewoda i szef Państwowej Straży Pożarnej. Odpowiedzialny za administrację wiceminister w MAC Stanisław Huskowski rozmawiał z marszałkiem województwa o tym, jak szybko naprawić drogę wojewódzką – tę, gdzie do wyrwy zrobionej przez wodę wpadł wóz strażacki.
Prognozy były niekorzystne i trudno było precyzyjnie określić, gdzie punktowo wystąpią największe problemy. Mieliśmy na to dwa, trzy dni -nie osiem jak kilka dni temu. Dlatego też działania Straży Pożarnej, służb kryzysowych, ich przegrupowanie i zgromadzenie wystarczających środków, były wykonane natychmiastowo do miejsc o największym prawdopodobieństwie uderzenia żywiołu.
Jesteśmy gotowi do udzielenia natychmiastowej pomocy w postaci zasiłków doraźnych do 6 tys. złotych dla najbardziej potrzebujących. Służby wojewodów są w stałym kontakcie z samorządami i będą natychmiast reagować na sygnały o potrzebnej pomocy – powiedział minister Trzaskowski.
* * *
Aktualnie przez kraj przemieszcza się chłodny front atmosferyczny (z centrum na południe), który w nocy będzie najbardziej odczuwalny w Karpatach i na Podkarpaciu i tam możliwe są największe opady.
Prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody z możliwym przekroczeniem stanów alarmowych w zlewniach dopływów środkowej Odry (woj. dolnośląskie, opolskie, wielkopolskie, lubuskie).
Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej informuje, iż łączna aktualna pojemność powodziowa na zbiornikach znaczących dla ochrony przeciwpowodziowej wynosi 948,0 mln m3, natomiast średnia aktualna rezerwa powodziowa do wykorzystania wynosi 146% wymaganej rezerwy powodziowej.
Przekroczone są stany alarmowe na 5 stacjach wodowskazowych (najwięcej o 24 cm w Szalejowie Dolnym na Bystrzycy Dusznickiej – woj. dolnośląskie, pow. kłodzki) i ostrzegawcze na 25 stacjach wodowskazowych (wzrost o 14 w stosunku do poprzedniego raportu, najwięcej w zlewni górnej i środkowej Odry - 16).
Obowiązują (stan na godzinę 14:00) 4 ostrzeżenia hydrologiczne IMGW 3 stopnia, dotyczące gwałtownych wzrostów poziomów wody z przekroczeniem stanów alarmowych na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego, 1 ostrzeżenie hydrologiczne IMGW 2 stopnia - dotyczące gwałtownego wzrostu poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych na terenie województwa śląskiego oraz 4 ostrzeżenia meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia – dot. wystąpienia burz i burz z gradem w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim oraz południowej części województwa lubelskiego.
SYTUACJA W WOJEWÓDZTWACH
- Opolskie – trwa akcja polegająca na przywracaniu przejezdności dróg oraz pompowaniu wody z zalanych budynków mieszkalnych i gospodarczych (w większości piwnice). Działania prowadzone są w m. Głuchołazy, Konradów, Sławniowice, Burgrabice i Biskupów. W dniu dzisiejszym wydano 10 tys. worków z piaskiem. Trwa usuwanie zatorów na rz. Mora w m. Burgrabice i Sławniowice. W miejscowości Konradów zabezpieczany jest most drogowy.
- Lubelskie – silne burze i nawałnice przeszły głównie przez środkową i południową część województwa. Usunięto awarie energetyczne. Z powodu podtopienia w Lublinie ewakuowano 14 mieszkańców budynku przy ul. Janowskiej - zamieszkali tymczasowo u rodzin (nie chcieli skorzystać z kwaterunku przygotowanego przez władze lokalne). Na terenie pow. krasnostawskiego (gm. Łopiennik Górny, Krasnystaw, Gorzków oraz m. Krasnystaw) doszło do podtopień budynków mieszkalnych i gospodarczych. W akcji, którą kierował Komendant Powiatowy PSP brało udział w sumie 75 strażaków PSP i OSP. W wyniku działań ewakuowano 4 osoby z m. Niemienice i Krzywe. Zniszczeniu uległa droga powiatowa na odcinku około 10 km (Krzywe - Majdan Krzywski - Jaślików). Aktualnie służby wójta gm. Łopiennik Górny szacują wielkość strat. Na trasie kolejowej Warszawa-Lublin (w pobliżu m. Motycz) wprowadzono profilaktycznie ograniczenie prędkości na odcinku 700 m.
- Łódzkie – awarie energetyczne na terenie województwa zostały usunięte. Wystąpiły lokalne podtopienia na terenie m. Sieradz oraz gm. i m. Warta. W m. Małków i Jakubice miał miejsce znaczny spływ wody z piaskiem z wyżej położonych terenów przez drogę krajową nr 83 (utrudnienia komunikacyjne, kilka działek mieszkaniowych rozmytych wodą) – w ocenie WCZK sytuacja opanowana.
- Lubuskie – sytuacja stabilna. W związku z prewencyjnym zrzutem wody ze zbiornika retencyjnego Pilichowice prognozowany jest wzrost poziomu rzeki Bóbr do stanu alarmowego (w godzinach nocnych).
- Wielkopolskie – w pow. Leszczyńskim w wyniku uszkodzenia 2 budynków mieszkalnych i 1 gospodarczego ewakuowano 2 osoby (WCZK weryfikuje ww. informację). Brak utrudnień w odbiorze energii elektrycznej.
- Dolnośląskie – w pow. jeleniogórskim (gm. Piechowice, Szklarska Poręba i Stara Kamienica) – trwa usuwanie wody z podtopionych budynków i udrażnianie dróg z naniesionego mułu. Dokładne dane zostaną podane po dokonaniu szacunków.
- Podkarpackie – do chwili obecnej zanotowano niewielkie opady deszczu, które nie spowodowały strat ani potrzeby interwencji służb.
- Kujawsko-pomorskie – w wyniku złych warunków atmosferycznych zanotowano około 15 interwencji, głównie w związku z połamanymi konarami drzew. Występują drobne awarie energetyczne skutkujące krótkotrwałymi przerwami dostaw prądu (około 2-3 godziny).
- Pomorskie – służby energetyczne odnotowały przerwę w dostawach prądu dla około 25 odbiorców w pow. wejherowskim (około 4 godziny).
- Świętokrzyskie – w m. Bodzechów trwa pompowanie wody z 15 posesji. Na miejscu działa 6 zastępów OSP i 5 zastępów PSP. Działania prowadzone są przy użyciu pomp szlamowych i 1 pompy dużej wydajności. Występują utrudnienia na drodze krajowej nr 9, gdzie oberwała się bariera energochłonna, która blokuje pobocze.
W pozostałych województwach (mazowieckim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, śląskim i małopolskim) nie odnotowano istotnych zdarzeń i szkód.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.05.2014, 17:59 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |