Newsletter

Marek Belka: państwo powinno sprzyjać inwestowaniu i podejmowaniu ryzyka

03.11.2015, 10:08aktualizacja: 03.11.2015, 10:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Państwo powinno sprzyjać inwestowaniu i podejmowaniu ryzyka - mówi prezes NBP prof. Marek Belka. Jak dodaje, podejmowaniu ryzyka przez przedsiębiorców sprzyja m.in. obniżanie kosztów bankructwa.

"Państwo powinno sprzyjać inwestowaniu i podejmowaniu ryzyka. Jak sprzyjać podejmowaniu ryzyka przez przedsiębiorców? Obniżać koszt bankructwa. W Europie kontynentalnej bankructwo jest końcem; bankructwo oznacza, że następuje sądowa ochrona praw wierzycieli. W Stanach Zjednoczonych - i w świecie anglosaskim szerzej - bankructwo oznacza ochronę przed wierzycielami. Ochronę czego? Działalności gospodarczej. Jeżeli sąd udowodni, że jesteś oszustem i zbankrutowałeś świadomie, to (...) nie wyjdziesz z więzienia do końca świata. (...) Ale jeżeli nie oszukałeś, to bankructwo jest początkiem nowej działalności. Czy w Polsce nas na to stać? Prawdopodobnie tak. Tylko ile trzeba dokonać zmian zarówno w prawie, jak i może przede wszystkim w egzekwowaniu tego prawa" - powiedział Marek Belka, który wziął udział w konferencji "Gospodarka i Społeczeństwo" zorganizowanej przez Uniwersytet Łódzki.

Przekonywał też, że urzędnicy w Polsce powinni mieć prawo do popełniania błędów. "W Polsce urzędnik nie ma prawa do popełniania błędów. Efekt: wszystko budujemy za najniższą cenę, czyli jest dwa razy drożej niż potrzeba. Słynne autostrady, które powodują, że +wywalamy+ cały sektor budownictwa drogowego w Polsce - już żeśmy to właściwie zrobili, teraz próbujemy to odrabiać. Wszystko się bierze stąd, że urzędnik nie ma prawa do żadnego błędu, nie ma prawa podjąć ryzyka, bo jeżeli podejmuje ryzyko - na przykład wyboru oferty z ceną wyższą niż minimalna - prokurator" - dodał prezes NBP.(PAP)

laz/ hgt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.11.2015, 10:08
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ