Newsletter

Milionowy zwiedzający w Muzeum Chopina w Warszawie

29.01.2020, 15:20aktualizacja: 29.01.2020, 15:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina/fot. Marcin Czechowicz
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina/fot. Marcin Czechowicz
Niemal 10 lat temu, w marcu 2010 r., podczas obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina miało miejsce otwarcie nowej ekspozycji stałej Muzeum kompozytora w Warszawie. W tym tygodniu Muzeum czeka na milionowego zwiedzającego.

Muzeum Fryderyka Chopina to miejsce, w którym jest przechowywana największa na świecie kolekcja pamiątek związanych z życiem i twórczością wybitnego polskiego kompozytora. Jest ono zaliczane do jednych z najnowocześniejszych muzeów biograficznych w Europie. Projekt ekspozycji stałej, który zwyciężył 10 lat temu w międzynarodowym konkursie, opracowało włoskie studio Migliore + Servetto Architects. Wystawa stała została stworzona tak, by gość Muzeum mógł sam wybierać trasę zwiedzania, a ekspozycja była indywidualnie kształtowaną przez zwiedzających opowieścią o Fryderyku Chopinie i jego czasach.

W salach Zamku Ostrogskich (Pałacu Gnińskich), siedziby Muzeum, można obejrzeć cenne obiekty: rękopisy muzyczne, notatki, listy, rysunki, a także przedmioty osobiste i instrumenty (m.in. złoty zegarek podarowany Chopinowi przez włoską śpiewaczkę Angelicę Catalani oraz ostatni fortepian Chopina). W Sali Kompozytor można w komfortowych warunkach posłuchać wszystkich dzieł kompozytora.

Ze względu na aspekty konserwatorskie oraz wymogi bezpieczeństwa, w zabytkowych wnętrzach Muzeum może gościć jednocześnie 70 osób, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że pod koniec tygodnia Muzeum Chopina odwiedzi milionowy zwiedzający. Czekają na niego upominki w postaci wydawnictw płytowych i książkowych Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, akcesoria, pamiątkowa grafika oraz indywidualne oprowadzanie po Muzeum z przewodnikiem.

Z okazji wyjątkowego jubileuszu 10-lecia ekspozycji stałej (1 marca) przygotowano wiele niespodzianek dla zwiedzających, m.in. koncerty w przestrzeniach Muzeum czy warsztaty, podczas których goście będą mieli możliwość przygotowania dla kompozytora życzeń. Z tej też okazji 8 lutego w sali koncertowej Muzeum zainaugurowany zostanie stały cykl sobotnich koncertów. Zwiedzający będą mogli uczestniczyć w chopinowskich recitalach wykonywanych przez młodych polskich pianistów. Koncerty będą odbywać się w każdą sobotę dwukrotnie, o godzinie 17 i 18 (wstęp na recital nie jest przewidziany w ramach biletu do Muzeum, obowiązują osobne bilety).

W tym roku czeka nas również wiele innych chopinowskich okazji do świętowania, m.in. okrągła, 210. rocznica urodzin kompozytora przypadająca 1 marca, kwietniowe eliminacje do Konkursu Chopinowskiego czy wakacyjny Festiwal „Chopin i jego Europa”. W październiku Warszawa po raz kolejny stanie się światową stolicą pianistyki za sprawą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

By dowiedzieć się więcej, zajrzyj na stronę Muzeum Chopina: www.muzeum.nifc.pl oraz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina www.nifc.pl.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 29.01.2020, 15:20
Źródło informacji Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.