Newsletter

MON: amerykańskie dowództwo operacji specjalnych doceniło polskiego generała (komunikat)

03.06.2014, 19:07aktualizacja: 03.06.2014, 19:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

Gen. bryg. Jerzy Gut, dowódca Centrum Operacji Specjalnych - Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych (COS-DKWS) został uhonorowany Medalem Dowództwa Operacji Specjalnych USA (ang. The United States Special Operations Command Medal).

Tym wyjątkowym odznaczeniem generała Guta udekorował osobiście admirał Wiliam H. McRaven, dowódca Operacji Specjalnych USA w czasie Międzynarodowej Konferencji Sił Specjalnych (ang. International Special Operations Forces Conference), odbywającej się w ostatniej dekadzie maja w Tampie na Florydzie. Odznaczenie przyznano na wniosek generała Marshalla B. Webba, dowódcy Sił Specjalnych USA w Europie (US Special Operations Command Europe).

USSOCOM Medal przyznawany jest od 1994 roku nielicznym żołnierzom sił specjalnych USA i państw partnerskich w uznaniu ich szczególnych zasług w zakresie operacji specjalnych. Generał Jerzy Gut jest drugim w historii oficerem Wojska Polskiego, który został uhonorowany takim odznaczeniem. Jako pierwszy medal ten otrzymał pośmiertnie twórca potęgi polskich wojsk specjalnych, gen. broni Włodzimierz Potasiński.

Dowództwo Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych (ang. USSOCOM) wyróżniając tym prestiżowym odznaczeniem generała Guta doceniło jego „szczególne zasługi odniesione na polu budowania współpracy regionalnej w zakresie sił specjalnych” oraz „znaczący wkład jaki wniósł swoimi działaniami w budowanie i osiągnięcie zdolności Sojuszniczego Dowództwa Operacji Specjalnych”, sformowanego na bazie byłego Dowództwa Wojsk Specjalnych (DWS), a obecnie Centrum Operacji Specjalnych - Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych.

Doceniono konsekwencję, z jaką polski generał realizował (jeszcze w ramach istniejącego do końca ubiegłego roku DWS) przedsięwzięcia zmierzające do uzyskania przez nasz kraj statusu „państwa ramowego” NATO w obszarze operacji specjalnych. W tym kontekście podkreślono wagę przeprowadzonego w listopadzie 2013 roku największego ćwiczenia sił specjalnych NATO pk. „Cobra-13”, które stanowiło narodową certyfikację zbudowanego na bazie kadry ówczesnego DWS Sojuszniczego Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych (NATO SOCC).

Gen. Gut dowodził wówczas niemal 1,5-tysięcznym zespołem żołnierzy sił specjalnych z 12 różnych państw. W uzasadnieniu przyznania medalu podkreślono, że „zakończone sukcesem ćwiczenie „Cobra-13”, w bezpośredni sposób warunkowało osiągnięcie przez Polskę statusu „państwa ramowego” wedle natowskich standardów”. W efekcie zaliczenia tego ćwiczenia polscy specjalsi uzyskali narodową certyfikację i potwierdzili zdolność do planowania i dowodzenia sojuszniczymi operacjami specjalnymi.

Przyznająca medal kapituła doceniła również rolę jaką odegrał gen. bryg. Jerzy Gut jako dowódca COS-DKWS kontynuując misję zapoczątkowaną przez DWS w zakresie przygotowań i udziału chorwackiego komponentu sił specjalnych w operacji ISAF w Afganistanie. Od lutego do maja tego roku chorwaccy specjalsi realizowali zadania bojowe w prowincji Ghazni u boku Polaków, w ramach tego samego Zadaniowego Zespołu Bojowego - Task Force 50, zbudowanego na bazie żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów (JWK). USSOCOM szczególnie doceniło fakt, iż COS-DKWS swoimi działaniami na rzecz Chorwatów „zademonstrowało zdolność Polski do przyjęcia na siebie roli regionalnego lidera w obszarze sił specjalnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej”.

Gen. bryg. Gut stwierdził, że „przyznany medal traktuje jako wyraz uznania dla całej społeczności polskich wojsk specjalnych, a przede wszystkim dla żołnierzy byłego Dowództwa Wojsk Specjalnych za ogromny wysiłek i profesjonalizm okazywany w codziennej działalności służbowej”.

- W tym miejscu należy docenić ogromną rolę poprzednich dowódców: śp. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, gen. bryg. Marka Olbrychta i gen. bryg. Piotra Patalonga - obecnie Inspektora Wojsk Specjalnych za ich determinację i konsekwencję w dążeniu do osiągnięcia założonych celów. Sprawdziła się tu zasada „one mission, one team” i mam nadzieję, ze pomimo zmian strukturalnych to motto będzie dalej obowiązywać w wojskach specjalnych - stwierdził dowódca COS-DKWS.

W tym roku amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych przyznało 5 medali, które trafiły do wysokiej rangi oficerów wojsk specjalnych z: Polski, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Filipin, Republiki Czadu i Jemenu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.06.2014, 19:07
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ