Newsletter

MSZ: Radosław Sikorski dla radia "Echo Moskwy" (komunikat)

03.06.2014, 19:02aktualizacja: 03.06.2014, 19:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

25 lat wolności. „Polska może być przykładem zarówno dla Zachodu, jak i dla Wschodu”- wywiad z ministrem Radosławem Sikorskim dla „Echo Moskwy”, 3.06.2014 r.

W dzisiejszym wywiadzie na antenie radia „Echo Moskwy” Minister Radosław Sikorski podkreślił sukces Polaków w walce z komunizmem. - Dla Polaków upadek komunizmu oznaczał jednocześnie suwerenność naszego kraju oraz wolność narodową - powiedział minister, zaznaczając rolę Solidarności w procesie odzyskiwania wolności.

Porównując przemiany w Polsce i w Rosji minister zauważył, że władze komunistyczne rządziły w Polsce krócej niż na terytorium ZSRS i sposób jego wprowadzenia nie był na tyle radykalny, rola Kościoła była znaczenie większa i był on mniej spenetrowany przez służby specjalne, pozostało prywatne rolnictwo, a Solidarności władzom nie udało się w pełni zniszczyć. - Dla Rosjan zaś rozpad ZSRS oznaczał upadek imperium i geograficznej bliskości z zachodem.

Minister skomentował również rangę aktualnych wydarzeń na Ukrainie. - Jest to bardzo niebezpieczny precedens, ponieważ pierwszy raz od momentu zakończenia drugiej wojny światowej jedno państwo odebrało siłą część terytorium drugiego państwa, naruszając przy tym szereg międzynarodowych porozumień. A Polska, jako ofiara podobnych wydarzeń, nie może się na to zgodzić.

Komentując stosunki polsko-rosyjskie minister stwierdził. - Nasz rząd włożył wiele wysiłku w to, aby poprawić stosunki z Rosją i w ostatnich latach możemy zaobserwować pozytywne skutki tej współpracy. Oczywiście niepokoją nas w Rosji ograniczenia wolności obywatelskiej i wolności słowa – stwierdzając jednocześnie, że jest Rosją rozczarowany ze względu na fakt, że zamiast modernizacji wybrała atawizm. Podsumowując jednak zaznaczył: - Jeśli Rosja zacznie zagrażać światu, będziemy pierwszymi, którzy w to uwierzą. Jeżeli Rosja będzie gotowa do współpracy, będziemy pierwszymi, którzy zechcą z nią współpracować.

Minister Radosław Sikorski zwrócił jednocześnie uwagę na dobre stosunki z nowym prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, nazywając go „odpowiedzialnym partnerem, któremu blisko do zachodnich standardów” i wyraził nadzieję na gotowość Rosji do dialogu z Ukrainą.

W wywiadzie minister skomentował także wyniki wyborów do Europarlamentu. - Zwycięstwo radykałów to dla nas ważny sygnał, aby bronić przed nimi Europę. Jesteśmy na to gotowi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.06.2014, 19:02
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ