Newsletter

MSZ: spotkanie szefów dyplomacji Polski i USA (komunikat)

03.06.2014, 14:14aktualizacja: 03.06.2014, 14:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

O bezpieczeństwie w regionie, kryzysie na Ukrainie, przyszłości NATO i kwestiach klimatycznych rozmawiali w siedzibie MSZ RP szefowie dyplomacji Polski i USA.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry towarzyszy prezydentowi Barackowi Obamie w jego podróży po Europie. Przed rozmowami na szczeblu prezydentów kwestie stosunków dwustronnych i sytuacji międzynarodowej omówili szefowie dyplomacji obu państw. – Cieszę się, że wraz z prezydentem Obamą weźmiesz udział w wielkim święcie polskiej wolności – przywitał gościa min. Radosław Sikorski.

Główne tematy rozmów dotyczyły kwestii bezpieczeństwa w kontekście kryzysu na Ukrainie, perspektyw ukraińskich reform i stabilizacji sytuacji na Wschodzie kraju oraz współpracy polsko-amerykańskiej. – Wierzymy, że Ukraina będzie kontynuować proces reform, które pozwolą na zbliżenie z europejskimi strukturami oraz stabilny rozwój gospodarczy i społeczny – stwierdził min. Sikorski.

Szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział, że jego prezydent w najbliższym czasie w zdecydowany sposób wypowie się o zaangażowaniu w bezpieczeństwo naszego regionu. John Kerry mówił w trakcie spotkania z Radosławem Sikorskim, że amerykańska wizyta w Polsce odbywa się w chwili kryzysu na Ukrainie. - Tamtejsza sytuacja wymaga naszej reakcji, prezydent Barack Obama będzie o tym mówił dziś i jutro - dodał Kerry. Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił wagę 25-lecia polskiej wolności i radość, którą czuje, będąc w tych dniach w Warszawie.

Po zakończeniu rozmów szefowie polskiej i amerykańskiej dyplomacji podpisali „Program ramowy na rzecz innowacji”, który ma wzmocnić współpracę badawczo-rozwojową między obu krajami. Służyć temu będzie m.in. specjalnie powołana Rada ds. Innowacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.06.2014, 14:14
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ