Newsletter

Niewidomi szykują się na manifestację pod Sejmem

30.07.2018, 14:25aktualizacja: 30.07.2018, 14:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja Szansa dla Niewidomych (2)
Fundacja Szansa dla Niewidomych (2)
27 lipca o godzinie 12:00 w salonie prezentacyjno-szkoleniowym przy ulicy Gałczyńskiego 7 w Warszawie odbyła się konferencja prasowa prowadzona przez przedstawicieli Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że nie chcą być niewidzialni dla władz, urzędników i osób widzących mających wpływ na ich losy. Dlatego też zdecydowali się na manifestację środowiska niewidomych, słabowidzących i ich bliskich pod hasłem ”My nie widzimy nic, a Wy - czy widzicie nas?”.

Data manifestacji jest nieprzypadkowa. 15 października przypada Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Uczestnicy manifestacji spotkają się o godzinie 9:30 pod Sejmem RP, żeby zwrócić uwagę na ich problemy, potrzeby i możliwości, niejednokrotnie mocno ograniczane.

Przykładowe utrudnienia:

- O ile dla innych grup osób niepełnosprawnych 9% obiektów jest dostępnych, dla niewidomych jedynie 0,5% (ok. 1 na 200 obiektów),

- Według danych VFO, w Niemczech na zakup nowoczesnych technologii otrzymuje wsparcie co roku około 1 500 niewidomych i 15 000 słabowidzących, a w Polsce 10 razy mniej,

- Gdy rosną w Polsce wynagrodzenia, niewidomi w ogromnej większości zarabiają nadal ok. 2 000 zł brutto. Podobnie z pełnosprawnymi obsługującymi niewidomych.

„Niewidomi chcą czytać! Niewidomi chcą się uczyć! Niewidomi chcą pracować! […] Okazuje się, że w brajlu pojawiają błędy, których już nawet nie nazwałbym ortograficznymi. A nauczyciele pytają, po co niewidomym brajl” - podkreślał prezes Fundacji

Zebrani debatowali nad tym, co należy zrobić, by niewidomi mogli korzystać z postępu technologicznego i dobrodziejstw programów pomocowych, promując m.in. większą dostępność nowoczesnych technologii oraz brajla.

Uczestnicy:

Marek Kalbarczyk - prezes Fundacji Szansa dla Niewidomych, członek KRK, wyróżniony w konkursie Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP w kategorii Społeczna Odpowiedzialność Biznesu, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, niewidomy informatyk, autor niemal 50 książek.

Janusz Mirowski - ekspert w dziedzinie nowoczesnej rehabilitacji niewidomych. Uczestnik wielu międzynarodowych wystaw i konferencji.

KONTAKT:

Fundacji Szansa dla Niewidomych

tel. +22 510 10 99

-

prezes Fundacji

Marek Kalbarczyk

tel. kom. +48 602 351 154

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.07.2018, 14:25
Źródło informacji Fundacja Szansa dla Niewidomych
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ