Newsletter

Ostatni dzień prezentacji wystawy "Napoleon i sztuka" w Zamku Królewskim

09.12.2015, 17:16aktualizacja: 09.12.2015, 17:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

François-Honoré-Georges Jacob-Desmalter, Biurko mechaniczne, 1808, mahoń, brąz złocony, aksamit, Compiegne, Musée national du palais
François-Honoré-Georges Jacob-Desmalter, Biurko mechaniczne, 1808, mahoń, brąz złocony, aksamit, Compiegne, Musée national du palais
Ponad 100 dzieł sztuki najwyższej klasy, użyczonych przez muzea i kolekcje francuskie, m.in.: muzea w Luwrze i Wersalu. Obrazy i rysunki artystów takich jak m.in. Francois Gerard i Jacques-Louis David. Rzemiosło artystyczne reprezentowane przez brązy i srebra wykonane z niebywałym kunsztem według projektów najznamienitszych dekoratorów empire’u. Meble pochodzące z wyposażenia cesarskich pałaców, w tym oryginalne biurko Napoleona oraz fotele z buduaru cesarzowej Józefiny. Trzewiki i suknia Józefiny, garnitur biżuterii Marii Ludwiki, drugiej żony Napoleona oraz serwis egipski, z którego kawę pijał sam bóg wojny. To wszystko do zobaczenia w Zamku Królewskim w Warszawie po raz ostatni w niedzielę, 13 grudnia br. Tego dnia wystawa będzie czynna wyjątkowo do godz. 19:00 (ostanie wejście o godz. 18:00).

Pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja artystycznych dokonań Francji doby napoleońskiej zbliża się do końca. 13 grudnia br. jest ostatnim dniem wystawy "Napoleon i sztuka".

Ambicją organizatorów wystawy było przedstawienie sztuki doby napoleońskiej w możliwie zróżnicowanych odsłonach: od nurtu neoklasycznego, odwołującego się do antyku i starożytnego Egiptu, poprzez wypełniony sentymentalnym duchem styl trubadurów i preromantyzm, aż po najnowocześniejsze, prekursorskie formy, objawiające się w oderwanej od mimesis geometryzacji.

Wystawa prezentowana była wcześniej w Pałacu Cesarskim w Compiegne, jej warszawska odsłona wzbogacona jednak została o obiekty z kolekcji polskich, m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Uzupełniły one ekspozycję o dzieła sztuki francuskiej nabywane lub zamawiane przez mieszkańców ziem dawnej Rzeczypospolitej, w tym m.in. przez rodziny Krasińskich czy Potockich.

W ostatnim dniu prezentacji wystawy, 13 grudnia br., ekspozycję będzie można zwiedzać dłużej - do godz. 19:00 (ostatnie wejście - o godz. 18:00).

Źródło informacji: Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum

UWAGA: Za materiał opublikowany przez Centrum Prasowe PAP odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako "źródło informacji". (Centrum Prasowe PAP)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 09.12.2015, 17:16
Źródło informacji Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ