Newsletter

Parada kominiarzy w stolicy Warmii i Mazur - Olsztyn 2019

16.05.2019, 12:06aktualizacja: 16.05.2019, 12:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Świąteczny korowód kominiarzy wyruszy 22 maja 2019 o godzinie 11:00 z Placu Solidarności do Bazyliki konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie. Do stolicy Warmii i Mazur przyjadą delegacje kominiarzy z całego kraju. Przemarsz przy akompaniamencie orkiestry dętej będzie atrakcją dla mieszkańców Olsztyna jak i turystów. Patronem kominiarzy jest święty Florian. Jako święty chroniący od ognia patronuje też strażakom i hutnikom.

Święto jest okazją do przypomnienia roli kominiarzy w służbie społeczeństwu.

Początki kominiarstwa sięgają średniowiecza – już w XIII w. starano się wyprowadzić dym do wyższych warstw atmosfery – przez stosowanie kominów wychodzących ponad dachy budynków. Dziś kominiarze z reguły czyszczą kominy, jednak rozwój techniki grzewczej sprawił, że zakres prac kominiarza objął szeroko rozumianą działalność profilaktyczną, polegającą na zapobieganiu szkodom, jakie mogą powstać wskutek nieprawidłowego funkcjonowania przewodów kominowych i urządzeń grzewczo-kominowych. W 2018 roku w Polsce zanotowano kilka tysięcy pożarów od kominów i urządzeń grzewczych na paliwa stałe, płynne i gazowe. Giną ludzie, a materialne straty idą w miliony. Nawet jeżeli nie dojdzie do pożaru komina, to brak odpowiedniej konserwacji przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) czy lekceważenie usług kominiarskich może spowodować zatrucie tlenkiem węgla zwanym potocznie czadem.

W ramach akcji społecznej „Zaproś kominiarza”, której patronuje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, został ogłoszony konkurs plastyczny „Kominiarz Strażnikiem Bezpieczeństwa Twojego Domu”. Celem konkursu jest poznawanie historii i dziedzictwa kulturowego zawodu kominiarza oraz budowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci. Konkurs skierowany jest do uczniów klas I-III olsztyńskich szkół. Konkurs został objęty honorowym patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. W trakcie święta nastąpi wręczenie nagród laureatom konkursu.

Szczegółowy program święta kominiarzy jest dostępny na: www.izbakominiarzy.pl

Relacja z ubiegłorocznego święta w Warszawie jest na: https://izbakominiarzy.pl/2018/05/29/krajowe-swieto-kominiarzy-warszawa-2018/

KONTAKT:

Krajowa Izba Kominiarzy

Oddział w Olsztynie

10-062 Olsztyn ul. Jagiellończyka 19

Leszek Kiński

tel. kom. +48 605 629 574

e-mail: leszek-kinski@wp.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.05.2019, 12:06
Źródło informacji Krajowa Izba Kominiarzy
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ