Newsletter

Pierwszy polski film o kulturze głuchych

24.08.2016, 12:50aktualizacja: 24.08.2016, 12:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Film "Znaki" fot.1
Film "Znaki" fot.1
Historia nieprzeciętnej, młodej kobiety, która została Miss Deaf International.

Film dokumentalny "Znaki" w reżyserii Wojciecha Klimali to pierwszy polski film o kulturze głuchych. Jego bohaterka, Iwona Cichosz, zdobyła w lipcu w Las Vegas tytuł Miss Świata Głuchych (Miss & Mister Deaf International) pokonując 19 konkurentek. To opowieść o nieprzeciętnej kobiecie, która jest łącznikiem między światem głuchych i słyszących. Walczy z wykluczeniem. Jej rodzice, siostra, dziadkowie nie słyszą. Dzięki uporowi babci nauczyła się mówić. Poznajemy tez˙ młodsza? siostrę, która stara się iść w ślady Iwony, lecz jest jeszcze zbyt nieśmiała, by samodzielnie stawić czoła wyzwaniom, obraca się w hermetycznym środowisku głuchych. Pokonując wiele słabości i odnosząc sukcesy, Iwona potwierdza swoja? wartość, która nieraz przerasta możliwości osoby słyszącej.

"Głusi są obok nas, to ważne byśmy zaczęli ich dostrzegać i nauczyć się z nimi komunikować. Język polski jest dla nich językiem obcym, przez co borykają się z niewyobrażalnymi barierami, które można w prosty sposób zniwelować. Ich świat jest pełen wrażliwości, warto go poznać" - mówi producent filmu Ewa Turczańska.

"W realizację filmu pchnęła mnie czysta ciekawość dokumentalisty, dopiero po pierwszych dniach zdjęć zrozumiałem jak ważny społecznie i trudny artystycznie temat podejmujemy i w jakiej ignorancji dotychczas żyłem. Dziś ogromnie cieszę się, że mam przyjemność obserwowania tego niezwykłego środowisko od środka" - mówi reżyser Wojciech Klimala.

Iwona jest twarzą innowacyjnej firmy Migam założonej przez Przemka Kuśmierka, zajmującej się video-tłumaczeniami na język migowy. Zarządza grupą słyszących tłumaczy. Aktywnie działa też w Parlamentarnym Zespole ds. Głuchych - chce by język migowy został uznany za język obcy. Ambasadorem filmu jest Angelika Jarosławska - koordynator Programu POLSKA 3.0. Producentem filmu jest Kosmos Production, partnerami: Migam, eurobank, STU Ergo Hestia S.A, patronem medialnym Gazeta.pl.

Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/znakithemovie

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.08.2016, 12:50
Źródło informacji Biuro Prasowe Programu Polska 3.0
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.