Newsletter

Pleszew: Nominacja do międzynarodowej nagrody

04.05.2022, 23:22aktualizacja: 04.05.2022, 23:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. (Roman K. Urbaniak): W budynku dawnego dworca kolejowego mieści się biblioteka
Fot. (Roman K. Urbaniak): W budynku dawnego dworca kolejowego mieści się biblioteka
Projekt „Pociąg do kultury” czyli zrewitalizowane tereny pokolejowe w Pleszewie został nominowany do prestiżowego konkursu urbanistycznego w Barcelonie. - Jestem dumny, że występujemy na międzynarodowej scenie architektonicznych perełek - komentuje burmistrz Arkadiusz Ptak.

European Prize for Urban Public Space - czyli Europejska Nagroda dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej - to wyróżnienie, które przyznawane jest od ponad dwóch dekad przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie przy współpracy muzeów architektury we Frankfurcie, Helsinkach, Lublanie i Wiedniu, a także paryskiej La Cité de l’Architecture et du Patrimoine oraz londyńskiej The Architecture Foundation.

Ideą konkursu jest propagowanie najlepszych wzorców przestrzeni publicznych w miastach europejskich. Nagroda przyznawana jest zarówno projektantom jak i inwestorom. Tegoroczna edycja – z uwagi na przerwę spowodowaną pandemią obejmuje projekty ukończone w latach 2018-2021. Wśród nominowanych znalazł się Pleszew i „Pociąg do kultury” czyli zrewitalizowane tereny pokolejowe obejmujące nowe siedziby biblioteki i domu kultury oraz tereny przyległe (ul. Kolejowa oraz plac między ul. Ogrodową i Targową, gdzie znajduje się m.in. centrum przesiadkowe transportu publicznego).

Nominację pleszewskiej inwestycji zgłosił Piotr Lewicki - znany polski architekt z Biura Projektów Lewicki Łatak z Krakowa, który jest także członkiem Rady Ekspertów barcelońskiego Centrum. - To ogromny zaszczyt. Jestem dumny, że występujemy na międzynarodowej scenie architektonicznych perełek - komentuje burmistrz Arkadiusz Ptak. Finał konkursu odbędzie się w lipcu. Ze zgłoszeń jury wyłoni 20 projektów, które będą walczyć o zwycięstwo.

To nie pierwsze tak prestiżowe wyróżnienie dla pleszewskich zrewitalizowanych terenów pokolejowych. W ubiegłym roku Towarzystwo Urbanistów Polskich przyznało „Pociągowi do kultury” nagrodę główną w konkursie architektonicznym na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Kapituła konkursu doceniła pomysłowość rozwiązań przestrzennych, precyzję w zachowaniu wartości  historycznych oraz  jakość społeczną wprowadzonych zmian w procesie rewitalizacji. 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.05.2022, 23:22
Źródło informacji UMiG Pleszew
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.