Newsletter

Prezentacja zwiastuna międzynarodowej produkcji "Dywizjon 303" na Balu Lotników i Polskiej Obronności

14.02.2018, 09:56aktualizacja: 14.02.2018, 09:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Międzynarodowa produkcja Dywizjon 303, Film Media S.A.
Międzynarodowa produkcja Dywizjon 303, Film Media S.A.
10 lutego w Krakowie w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbył się 23. Bal Lotników i Polskiej Obronności w roku stulecia polskiego lotnictwa wojskowego. Bal odbył w imponujących przestrzeniach Muzeum, gromadząc kilkuset gości związanych z polskim lotnictwem i obronnością.

W trakcie wydarzenia zaprezentowana została międzynarodowa produkcja "Dywizjon 303" - goście Balu mogli obejrzeć premierowo na wielkim ekranie zwiastun filmu, który wywołał gromkie brawa.

Jak zaznaczano, to pierwszy film, który poświęcony został w całości polskiemu Dywizjonowi, a gromadzenie materiałów i praca w archiwach w ramach przygotowania do produkcji trwała ponad 5 lat. W tym czasie przeprowadzono rozmowy z ostatnimi żyjącymi pilotami i ich rodzinami. "Dywizjon 303" ma możliwość korzystania z oryginalnych pamiętników Fericia, będących kroniką Dywizjonu 303, współpracuje także z Rodziną Arkadego Fiedlera. Przypomnijmy, że ekipa filmu „Dywizjon 303” gościła u brytyjskiej Rodziny Królewskiej w Pałacu Kensington.

Podczas gdy na Balu Lotników produkcję reprezentowali Maria Golasowska - scenograf, Sławomir Ciok - drugi reżyser, Angelika Jarosławska - ambasador filmu, ekipa filmowa "Dywizjonu 303" wraz z aktorami i producentem przebywała w Cannes.

Już za parę dni reżyser i producent filmu wraz z częścią międzynarodowej obsady będą obecni na Berlinale - jednym z największych festiwali filmowych. "Dywizjon 303" nakręcony został w języku polskim i angielskim. 

W tym roku zostanie także zainaugurowana w Dęblinie wystawa "Polskie Lotnictwo 1918-2018", składająca się z lotnictwa historycznego (unikalne, dotąd niepublikowane zdjęcia polskich Dywizjonów i pilotów, walczących w Bitwie o Anglię), najlepsze ujęcia z planu filmu "Dywizjon 303", oraz zdjęć wykonanych przez czołowych fotografów współpracujących z dowódcami poszczególnych baz i eskadr lotniczych, prezentujących współczesne lotnictwo wojskowe i sportowe. Wystawę organizuje Fundacja Pamięci Polskich Pilotów Walczących w Kraju i na Obczyźnie.

Dzięki inicjatywie ambasador filmu "Dywizjon 303" na oficjalne obchody stulecia lotnictwa wojskowego został zaproszony, przebywający aktualnie w Stanach Zjednoczonych mjr Jerzy Główczewski, jeden z ostatnich żyjących pilotów myśliwca, walczący w II Wojnie Światowej po stronie Aliantów. Jak zaznaczył Pan Główczewski, to ważne, aby przypominać, że Polacy walczyli w wielu dywizjonach nad brytyjskim niebem o wolności całej Europy, a ich wkład był nie do przecenienia. 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.02.2018, 09:56
Źródło informacji Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ