Newsletter

Strzegom: Uroczysta inauguracja jubileuszu miasta

05.04.2022, 19:07aktualizacja: 05.04.2022, 19:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Strzegom
Fot. UM Strzegom
W niedzielę 3 kwietnia br. w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu odprawiona została uroczysta msza św., która oficjalnie rozpoczęła obchody jubileuszu 780-lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom.

W tym roku Strzegom obchodzi również 10. rocznicę ogłoszenia patronami miasta św. App. Piotra i Pawła oraz 20. rocznicę nadania tytułu Bazyliki Mniejszej kościołowi św. App. Piotra i Pawła.

Mszę św. w intencji wszystkich mieszkańców – transmitowaną na cały świat za pośrednictwem TVP Polonia – celebrował biskup świdnicki Marek Mendyk.

- Serdecznie dziękuję wszystkim grupom społecznym za uczestnictwo w tym pięknym i niepowtarzalnym wydarzeniu. Zapraszam na kolejne imprezy, które odbędą się do końca roku kalendarzowego – podkreśla Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

3 maja to ważna data – nie tylko ze względu na Święto Narodowe 3 Maja. W tym dniu po kilkunastu miesiącach prac modernizacyjnych zostanie udostępniony mieszkańcom strzegomski Fort Gaj. Władze naszego miasta zapraszają wszystkich na „Majówkę” i wiosennego grilla.
W czerwcu (17-19.06) tradycyjnie odbędzie się Święto Granitu Strzegomskiego, czyli największa i najbardziej lubiana impreza plenerowa w naszym mieście. Przed strzegomską publicznością wystąpią m.in.: Smolasty, Roksana Węgiel, Czadoman, Pogwizdani, Dawid Kwiatkowski i Wilki. Ważnym punktem trzydniowej imprezy będzie również bieg „Strzegomska 12”, 36. Strzegomska Giełda Minerałów i polsko-czeskie warsztaty kamieniarskie z udziałem młodzieży ze Strzegomia i Horic w ramach projektu „Świat Kamienia”.

W tym roku nie tylko nasze miasto obchodzi jubileusz. Swoją okrągłą rocznicę będzie miał również Międzynarodowy Festiwal Folkloru (9-14.08). 30-lecie tej kolorowej i roztańczonej imprezy zwieńczy występ Golec uOrkiestra. To nie koniec atrakcji dla melomanów - w  dniach 26–28 sierpnia zorganizowany zostanie festiwal muzyki klasycznej „Strzegom a Cappella”. Już teraz zapraszamy nie tylko naszych mieszkańców, ale również gości spoza naszej gminy.

21 sierpnia to data ważna dla rolników. W tym dniu będą oni bowiem świętować zakończenie żniw i prac polowych podczas tradycyjnych dożynek gminnych. Natomiast 8 października ulicami Strzegomia i drogami gminnymi pobiegną uczestnicy 5. edycji Półmaratonu ARYZTA.

Ostatnim akordem 780-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu będzie bożonarodzeniowe spotkanie mieszkańców Strzegomia (18.12), które zakończy koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Enej w Bazylice Mniejszej.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 05.04.2022, 19:07
Źródło informacji UM Strzegom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ