Newsletter

Toruń: Dni Dialogu

28.04.2014, 13:04aktualizacja: 28.04.2014, 13:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Spotkania, wykłady, dyskusje, projekcje filmów, wystawy i warsztaty poświęcone relacjom polsko-żydowskim złożą się na Toruńskie Dni Dialogu „Bliżej siebie”

Spotkania, wykłady, dyskusje, projekcje filmów, wystawy i warsztaty poświęcone relacjom polsko-żydowskim złożą się na Toruńskie Dni Dialogu „Bliżej siebie”.

Cykl, który rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 11 maja, wpisuje się w IV Tydzień Kultury Żydowskiej. Organizatorem wydarzeń jest Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej i Fundacja Hodos.

Postacią, której organizatorzy poświęcą szczególnie wiele miejsca, jestJan Karski (2014 sejm ogłosił Rokiem Karskiego), emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. To dzięki niemu Zachód dowiedział się o Holokauście. Temu wyjątkowemu dla Polaków i Żydów bohaterowi poświęcona będzie wystawa biograficzna oraz dyskusja. Organizatorzy stworzą również okazję do posłuchania opowieści samego Karskiego o bestialstwie, jakiego naziści dopuścili się na Żydach, dzięki projekcji fragmentów filmu dokumentalnego „Shoah”.

Do tytułowego dialogu w sposób dosłowny nawiąże spotkanie „Uczeń Jezusa rozmawia z rabinem”. Będzie to rozmowa red. Mirosława Ruckiego z Katolickiego Dwumiesięcznika Ewangelizacyjnego „Miłujcie się” wydawanego w 15 językach z pierwszym reformowanym rabinem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Stasem Wojciechowiczem. Interlokutorzy będą chcieli przedstawić to, co łączy judaizm i chrześcijaństwo.

Festiwal będzie również okazją do obejrzenia najlepszych filmów międzynarodowego festiwalu Żydowskie Motywy oraz biograficznego obrazu poświęconego wybitnej filozofce Hannah Arendt.

Tegoroczne dyskusje, wykłady oraz warsztaty poruszać będą zarówno tematy teologiczne, historyczne, jak i przybliżą sztukę. Artystyczne elementy stanowić będą ważną część Toruńskich Dni Dialogu. Publiczność będzie miała okazję spotkać się z reżyserem i scenarzystą Irkiem Dobrowolskim. Literackie akcenty to widowisko słowno-muzyczne „Siedem źdźbeł trawy” do prozy i poezji Awroma Suckerwera oraz spotkanie z poetką Shoshaną Weig z Izraela. I jeszcze wydarzenia muzyczne: na inaugurację w programie znalazł się koncert zespołu DesOrient, zaś TDD zakończy jazzujący występ Leny Piękniewskiej, która zaśpiewa piosenki z albumu „Kołysanki na wieczny sen”.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.04.2014, 13:04
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ