Newsletter

UNICEF alarmuje: 150 mln dzieci na świecie jest zmuszanych do pracy

12.06.2015, 09:49aktualizacja: 12.06.2015, 09:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nawet 150 mln dzieci na świecie w wieku od 5 do 14 lat jest zmuszanych do pracy - alarmuje UNICEF w Światowym Dniu Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci.

Jak podkreśla UNICEF, przymusowa praca dzieci przybiera różne formy w zależności od kraju, wieku i płci dziecka. Zjawisko to najbardziej rozpowszechnione jest w państwach Afryki Subsaharyjskiej, gdzie niemal jedna czwarta dzieci pracuje w warunkach wpływających na ich zdrowie i rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny. W Azji Południowej jest to 12 proc. dzieci, a w Europie Środkowej i Wschodniej – 5 proc.

Pomimo stałego zmniejszania się skali zjawiska, problem ten jest obecny na całym świecie. Od 2000 r. liczba pracujących dzieci spadła o jedną trzecią. Szacuje się jednak, że do 2020 r. nadal 100 mln dzieci będzie zmuszanych do pracy.

Dzieci pracują w kopalniach, gospodarstwach domowych, zakładach przemysłowych, a także w rolnictwie. Dziewczynki są często sprzedawane do domów publicznych, a chłopcy rekrutowani do sił zbrojnych. Służą jako przemytnicy, a nierzadko – niewolnicy. Szacuje się, że 11,3 mln dziewcząt na świecie jest zmuszanych do niewolniczej służby w gospodarstwach domowych.

Pracujące dzieci nie chodzą do szkoły, nie bawią się, nie są też objęte odpowiednią opieką.

UNICEF wskazuje, że główną przyczyną pracy dzieci jest ubóstwo. Przyczyną problemu są również migracje, sytuacje kryzysowe czy brak szans na godną pracę dla osób dorosłych. Innym powodem może być również nagła zmiana sytuacji ekonomicznej rodziny, spowodowana śmiercią lub chorobą któregoś z jej członków.

UNICEF zwraca uwagę, że dzieci są tanimi i łatwymi do kontrolowania pracownikami - nie sprzeciwiają się, nie umieją walczyć o swoje prawa. (PAP)

akw/ pz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.06.2015, 09:49
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ