Pobierz materiał i Publikuj za darmo
NOWY JORK, 13 maja 2014 r. /PRNewswire/ - Liga Przeciwko Zniesławieniu (ang. ADL, Anti-Defamation League) ogłosiła dziś wyniki bezprecedensowej ankiety postaw antysemickich. Badanie "ADL Global 100: wskaźnik antysemityzmu" zostało przeprowadzone na grupie 53 100 dorosłych uczestników ze 102 krajów. Miało ono na celu kompleksowe określenie po raz pierwszy w historii poziomu i nasilenia uczuć antyżydowskich na świecie.
W badaniu stwierdzono, że na świecie rozpowszechnione są nastroje antysemickie. U ponad jednej czwartej dorosłych (26% badanych) stwierdzono głęboko zakorzenione postawy antysemickie. Grupa ta stanowi około 1,09 mld osób. Wyniki ankiety potwierdzają, że jedynie 54% wszystkich badanych spotkało się z pojęciem holokaustu. Dwóch na trzech ankietowanych nigdy nie słyszało o holokauście albo wątpi w wiarygodność relacji historycznych.
Całkowity wskaźnik ADL Global 100 stanowi odsetek ankietowanych, którzy określili minimum 6 z 11 negatywnych stereotypów o Żydach jako "prawdopodobnie prawdziwe". Od 50 lat oparty o 11 pytań wskaźnik stosowany jest przez ADL, jako kluczowy element pomiaru postaw antysemickich w Stanach Zjednoczonych.
Według badania w Polsce silne nastroje antysemickie panują wśród 45% dorosłej ludności, czyli ok. 14 mln osób.
"Po raz pierwszy mamy prawdziwą świadomość tego, jak zakorzeniony i rozpowszechniony jest w dzisiejszym świecie antysemityzm - powiedział Abraham H. Foxman, dyrektor krajowy ADL. - Dane te pozwalają nam z szerszej perspektywy spojrzeć na incydenty i określić ilościowo występowanie postaw antysemickich na świecie. Możemy dzięki temu wyodrębniać punkty zapalne, a także kraje i regiony, w których właściwie nie spotykamy się z nienawiścią do Żydów".
Wskaźnik ADL Global 100, dostępny na interaktywnej stronie internetowej http://global100.adl.org, oferuje badaczom, studentom, władzom państwowym i opinii publicznej bezpośredni dostęp do bogactwa wiedzy w postaci aktualnych informacji na temat postaw antysemickich. W badaniu uszeregowano kraje i regiony od najmniej (Laos - 0,2%) do najbardziej antysemickich (Zachodni Brzeg Jordanu i Strefa Gazy - 93%).
Są jednak również bardzo optymistyczne akcenty. W większości krajów anglojęzycznych odsetek osób charakteryzujących się postawami antysemickimi wyniósł 13%. Jest to wynik o wiele niższy od średniej dla całego badania. W porównaniu do innych wyznań, najniższy poziom postaw antysemickich odnotowano w krajach głównie protestanckich. Aż 28% ankietowanych z całego świata nie określiło żadnego z 11 antysemickich stereotypów wymienionych w badaniu jako "prawdopodobnie prawdziwy".
Przeprowadzenie badania nastrojów w stosunku do Żydów ADL zleciła firmom sondażowym First International Resources oraz Anzalone Liszt Grove Research. Dane uzyskano w drodze wywiadów przeprowadzonych w okresie od lipca 2013 r. do lutego 2014 r. w 96 językach i dialektach w ramach rozmów telefonicznych i bezpośrednich.
Ankietowani odpowiadali na 11 pytań bazujących na starych jak świat stereotypach o Żydach, włączając te dotyczące władzy, lojalności, pieniędzy i zachowań. Osoby, które twierdząco odpowiedziały na minimum 6 negatywnych poglądów o Żydach, uznawano za reprezentujące postawy antysemickie. Margines błędu dla większości krajów, w których wybrano 500 ankietowanych wyniósł +/-4,4%. W większych państwach, gdzie przeprowadzono 1 000 wywiadów, margines ten wyniósł +/- 3.2%.
Wskaźnik ADL Global - antysemityzm w podziale na regiony
Najwyższe skupisko ankietowanych wrogo nastawionych do Żydów stwierdzono na Bliskim Wschodzie oraz w krajach północnoafrykańskich (ang. MENA, Middle East and North African countries), gdzie blisko 3/4 respondentów (74% badanych) zgadzało się z większością antysemickich stereotypów. W pozostałych krajach wskaźnik ten wynosił średnio 23%.
Wskaźniki dla poszczególnych regionów spoza krajów MENA przedstawiały się następująco:
- Europa Wschodnia: 34%,
- Europa Zachodnia: 24%,
- Czarna Afryka: 23%,
- Azja: 22%,
- Ameryki: 19%,
- Oceania: 14%.
Więcej informacji o wskaźniku ADL Global 100, w tym porównania poszczególnych krajów, można uzyskać pod adresem: http://global100.adl.org
Założona w roku 1913 Liga Przeciwko Zniesławieniu (http://www.adl.org/) to czołowa, światowa organizacja zajmująca się walką z antysemityzmem poprzez programy i usługi nakierowane na przeciwdziałanie nienawiści, uprzedzeniom i nietolerancji.
Źródło: Anti-Defamation League
KONTAKT:
Todd Gutnick
tel. +1-212-885-7755
e-mail: adlmedia@adl.org
Źródło informacji: PR Newswire
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.05.2014, 14:03 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |