Newsletter

Zabytki, czyli dylemat dziedziczenia

24.05.2019, 11:51aktualizacja: 24.05.2019, 11:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Prace konserwatorskie
Prace konserwatorskie
Czy nie mamy prawa dotykać pomników przeszłości, bo nie są one nasze. Należą w części do tych, co je zbudowali, w części do wszystkich pokoleń, które przyjdą po nas? Które obiekty powinny pozostać w stanie trwałej ruiny, a którym należy się przywrócenie dawnej świetności?

Odpowiedź na te i inne zagadnienia daje dr hab. inż. arch. Andrzej Gaczoł, profesor Politechniki Krakowskiej w specjalnym dodatku dzisiejszego wydania dziennika "Rzeczpospolita" poświęconym XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku".

Jak pisze prof. Andrzej Gaczoł, w XIX-wiecznej Anglii na ruinę patrzono jak na malowniczy, piękny akcent pejzażu. Ważny był sam fakt "bycia ruiną", rozsypywania się, zatracania kształtów, wrastania w naturę. Potraktowano ruinę jako coś przejściowego między dziełem człowieka a przyrodą. (...) Z tych nastrojów wyrosła filozofia nieinterwencjonizmu, głoszona w konserwatorstwie przede wszystkim przez Johna Ruskina, angielskiego poetę, publicystę, krytyka sztuki. Uważał on, że nie mamy w ogóle prawa dotykać pomników przeszłości, bo nie są one nasze. Należą w części do tych, co je zbudowali, w części do wszystkich pokoleń, które przyjdą po nas.

„Od 23 lat pozostajemy wierni idei, jaką jest ratowanie wartościowych obiektów materialnego dziedzictwa narodowego - mówi Roman Pikuła, komisarz konkursu. - To rywalizacja, w której najwyższą wartością pozostaje ratowanie dziedzictwa i kreowanie nietuzinkowych inwestycji”.

"Modernizacja Roku &Budowa XXI wieku" to najważniejszy w Polsce konkurs prezentujący najlepsze modernizacje i budowy w kraju. XXIII edycja to ponad 500 zgłoszonych realizacji i 74 obiekty zakwalifikowane do finału. Startuje wiele miast m.in. Warszawa, Gdańsk, Wejherowo, Rzeszów, Toruń, Bytom, Zielona Góra, Legnica, Dąbrowa Górnicza, Bolesławiec, Wieliczka, Zabrze, Tarnów, Będzin, Siemianowice Śląskie, Kutno i wiele innych.

Dołącz do finalistów – zgłoś obiekt do 31 maja br. i spotkajmy się na uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie 5 września 2019 r.

Szczegóły inwestycji na stronie www.modernizacjaroku.org.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.05.2019, 11:51
Źródło informacji www.modernizacjaroku.org.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.