Newsletter

KE: dofinansowanie S19 z Lublina do Kraśnika w kwocie 171 mln euro

19.08.2020, 15:32aktualizacja: 19.08.2020, 15:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie kwotą 171 mln euro z funduszy spójności drogi ekspresowej S19 z Lublina do Kraśnika. Jest to 42-kilometrowy odcinek przyszłej trasy Via Carpatia i może być on oddany pod koniec przyszłego roku.

"Mnóstwo pracy i są efekty. Dostałam właśnie informację, że kolejny odcinek ekspresówki ma decyzję Komisji Europejskiej zatwierdzającą dofinansowanie z funduszy UE. Chodzi o via Carpatię - 42 km S19 od węzła Lublin Węglin do węzła Kraśnik Płd. Decyzja oznacza, że dofinansowanie jest pewne" - napisała na Twitterze minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Z nieoficjalnych informacji jakie PAP uzyskała z KE wynika, że inwestycja ma otrzymać ponad 171 mln euro z funduszu spójności. Droga jest częścią transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Prace mają przyczynić się do stworzenia bezpiecznego układu drogowego o dużej przepustowości, który połączy polskie ośrodki regionalne z siecią TEN-T oraz drogi ekspresowe z Warszawą. Oczekuje się, że projekt zostanie zakończony pod koniec 2021 roku.

Łącznie w realizacji, w trybie "projektuj i buduj", jest blisko 130 km drogi ekspresowej S19 - przyszłej Via Carpatia - pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim. Budowę podzielono na 12 odcinków, po sześć w województwie lubelskim i podkarpackim. Z pierwszych odcinków kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r., a z całej trasy w połowie 2022 r.

Via Carpatia ma na terenie Polski liczyć 701 km (wraz z odnogami prowadzącymi m.in. do polskich portów – 1621 km). Trasa w woj. warmińsko-mazurskim będzie liczyła 43 km, w podlaskim – 256 km, w mazowieckim – 32 km, w lubelskim - 200 km, w podkarpackim - 180 km. Jej koszt szacowany jest na 28,3 mld zł, czyli 6,6 mld euro.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ kgod/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.08.2020, 15:32
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ