Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Rozpoczęcie śledztwa na niespełna dwa lata przed zaplanowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z UE może stać się kolejnym argumentem w rękach negocjatorów Komisji Europejskiej na rzecz utrzymania jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE wobec Zjednoczonego Królestwa. Podobne sprawy ciągną się bowiem latami, a swój finał nierzadko znajdują właśnie w Trybunale w Luksemburgu.
Tak było choćby z karą dla amerykańskiego producenta procesorów Intel. Komisja nałożyła na niego grzywnę w wysokości 1,06 mld euro w roku 2009, którą w tym roku uchylił Trybunał Sprawiedliwości.
W ogłoszonym w poniedziałek dochodzeniu KE chce sprawdzić, czy wyjątki w brytyjskim systemie, które zwalniają niektóre transakcje korporacji międzynarodowych od stosowania przepisów podatkowych, nie łamią unijnych reguł. W szczególności śledztwo ma wykazać, czy korporacje mogą płacić niższe podatki w Wielkiej Brytanii, co naruszałoby zasady pomocy państwa UE.
"Wszystkie firmy muszą płacić uczciwie podatki. (...) Dokładnie przyjrzymy się zwolnieniu od brytyjskich zasad (...), aby upewnić się, że nie narusza ono unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa" - oświadczyła w czwartek unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.
Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
stk/ mobr/ kar/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.10.2017, 17:11 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |