Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W oświadczeniu prezes NOC Mustafa Sanalla napisał: "Nareszcie jesteśmy bardzo szczęśliwi, mogąc pokonać ten etap i zmierzać do przywrócenia produkcji".
Większość głównych pól naftowych i infrastruktury eksportowej w Libii znajduje się na terytorium kontrolowanym przez ANL, która według ONZ walczy razem z rosyjskimi najemnikami przeciwko libijskim siłom rządowym.
Administracja watażki Haftara, wspieranego przez Rosję, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt, ma siedzibę w Bengazi na północnym wschodzie Libii. Kraj podzielony jest de facto od 2015 roku.
W czerwcu ANL utraciła znaczną część terytorium wokół Trypolisu i na północnym zachodzie na rzecz uznawanego przez ONZ Rządu Pojednania Narodowego (GNA), wspieranego militarnie przez Turcję. Pozwoli to NOC na wznowienie produkcji i eksportu surowca. Jak poinformowała firma, ropa eksportowa jest już pompowana na pierwszy tankowiec w porcie naftowym As-Sidra.
Jednak odzyskanie pełnych mocy produkcyjnych, czyli wydobycie na poziomie około 1,2 mln baryłek dziennie, zajmie sporo czasu, ponieważ - jak ogłosiła NOC - "nielegalna blokada narzucona 17 stycznia doprowadziła do istotnych szkód w zbiornikach (ropy) i infrastrukturze".
Zablokowanie eksportu ropy przez siły Haftara odcięło główne źródło dochodów Libii.
Pogrążona w chaosie po obaleniu dyktatury Kadafiego w 2011 r. Libia jest nadal rozdarta między dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy: na zachodzie jest to rząd jedności narodowej Fajiza Mustafy as-Saradża, ustanowiony w 2015 roku i popierany przez ONZ, a na wschodzie - rząd ANL w Bengazi, którego szefem ogłosił się Haftar. (PAP)
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.07.2020, 17:13 |
Źródło informacji | AFP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |