Newsletter

Ludzie i kultura

15 września prezentacja Domu Artysty w Głuchołazach

10.09.2021, 12:59aktualizacja: 16.09.2021, 14:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Łukasz Winiarski
Fot. Łukasz Winiarski
Fundacja Benevolens zaprasza 15 września o godz. 11:00 na prezentację nowego Domu Artysty przy ul. Parkowej 12 w Głuchołazach. Do odresturowanego, ponad 100-letniego budynku w otoczeniu 2 hektarów zabytkowego parku zdrojowego już wkrótce będą mogli przyjeżdżać artyści profesjonalni i amatorzy. „Zauroczyło nas to piękne miejsce, doskonałe dla odpoczynku i pracy twórczej” – wyznaje Joanna Krawczyk-Gluch.

Realizowany od 2017 r. projekt „Ochrona dziedzictwa kulturowego na terenach przygranicznych poprzez remont zabytkowego pensjonatu w Parku Zdrojowym w Głuchołazach” jest na ukończeniu. Kameralny, składający się z 9 pokoi obiekt, przeznaczony dla maksymalnie 22 osób przyjmuje już rezerwacje na styczeń 2022 r. - zarówno na pobyty indywidualne, jak i grupowe warsztaty czy plenery.

Projekt realizuje Fundacja Benevolens wraz z partnerami: Związkiem Polskich Artystów Plastyków okręgu opolskiego, Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich z Katowic, Fundacją „Dla Dziedzictwa” z Opola oraz Fundacją Ballestrem z Gliwic. Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa opolskiego na lata 2014 -2020 oraz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„W 2014 roku przyjechaliśmy do Głuchołaz w poszukiwaniu miejsca na siedzibę fundacji. Zauroczył nas park i zabytkowe, choć zrujnowane budynki. Ambitnie postanowiliśmy odrestaurować zarówno park jak i budynek przedwojennej Waldschule - Leśnej Szkoły. Po burzliwych dyskusjach w zarządzie fundacji postanowiliśmy stworzyć tam Dom Artysty, bo to piękne miejsce jest doskonałe dla odpoczynku i pracy twórczej” – mówi Joanna Krawczyk-Gluch, prezes Fundacji Benevolens.

Budynek Waldschule ufundował w 1908 roku Hrabia Franciszek Ballestrem, śląski potentat przemysłowy. W budynku przebywały, na 2 tygodniowych bezpłatnych pobytach edukacyjno-zdrowotnych, dzieci pracowników śląskich kopalń i hut. Leśna Szkoła funkcjonowała na podobnych zasadach jak dzisiejsze zielone szkoły.

Po II Wojnie Światowej budynek został przejęty przez Fundusz Wczasów Pracowniczych i był przez niego eksploatowany do 1997 roku.

„Stan techniczny budynku, który od 1997 r. stał pusty i niszczał, był bardzo zły: stropy między kondygnacjami i częściowo ściany zewnętrzne były zawalone, brakowało stolarki okiennej i drzwi, posadzek i schodów wewnętrznych, piwnice zostały trwale zalane, a przegniła konstrukcja więźby dachowej uniemożliwiała bezpieczne użytkowanie budynku” – opowiada Joanna Krawczyk-Gluch.

Koszt rewitalizacji liczącego ok. 540 m2 budynku wyniósł 4 mln zł, z czego 80 proc. zostało sfinansowane z funduszy europejskich Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. 20 proc. kosztów to wkład własny Fundacji, który Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zasiliło kwotą 80 tys. zł.

W ramach projektu zrealizowano kompleksową odbudowę wraz z przebudową wnętrz zabytkowego budynku, z zachowaniem jego bryły i zewnętrznego charakteru. Wykonano instalacje i wyposażono pomieszczenia, dostosowano budynek również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zrewitalizowany został również park, gdzie do odtworzenia dawnego układu parku zdrojowego posłużono się widokówkami i zdjęciami dokumentującymi stan historyczny.

W nowym Domu Artysty będą odbywać się prezentacje, koncerty, prelekcje, plenery, warsztaty. Pozwolą na propagowanie kultury i sztuki wśród społeczności lokalnej oraz przybywających do Głuchołazów turystów.

Prezentacja obiektu połączona z briefingiem prasowym odbędzie się 15 września o godzinie 11:00 w Głuchołazach przy ulicy Parkowej 12. W trakcie wydarzenia zostanie otwarta wystawa prac malarskich członków Związku Artystów Polskich z okręgu opolskiego, którą muzycznie uświetni występ ksylofonisty i cymbalisty Jana Weznera. Wydarzenie zakończy projekcja filmu o historii szlachty śląskiej.

Rezerwacji na pobyty w Domu Artysty można dokonywać na stronie: http://domartysty.pl/pl/2017/kontakt

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 10.09.2021, 12:59
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ