Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jednoaktowa opera z librettem Jana Chęcińskiego (który napisać miał później tekst „Strasznego dworu”) to kolejne ważne ogniwo w Moniuszkowskim projekcie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina: po sensacyjnych wykonaniach i nagraniach „Halki”, „Flisa” i „Hrabiny” pod batutą Fabia Biondiego, ze znakomitymi solistami, orkiestrą Europa Galante i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej, a także „Strasznym dworze” pod dyrekcją Grzegorza Nowaka, z Orkiestrą XVIII Wieku i plejadą gwiazd polskiej wokalistyki, przyszedł czas na tytuł niesłusznie pozostający w cieniu, rzadziej grywany i słabo znany współczesnemu odbiorcy.
Wdzięczna historia miłości, której los sprzyja, osnuta na zabawnym splocie okoliczności, pozwalającym - podobnie jak we „Flisie” - koniec końców wszystkich wreszcie uszczęśliwić, posłużyła Moniuszce - a jakże! - jako pretekst do ukazania walorów tradycji szlacheckiej (a więc polskiej!) i prymatu uczciwości, wierności i etyki społecznej. Swoje racje wypowiedział jak zwykle lekko, mądrze, z wielkim wyczuciem, muzyką piękną, pełną wzruszeń, czułości i humoru.
Z Fabio Biondim za pulpitem dyrygenckim, Olgą Pasiecznik, Arturem Rucińskim, Mariuszem Godlewskim, Adamem Palką i Janem Martiníkiem, Europą Galante i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej, dostanie „Verbum nobile” - podobnie jak prezentowane już na Festiwalu opery Moniuszki - nowe życie.
Program Festiwalu: https://festiwal.nifc.pl/pl
Bilety dostępne na stronie https://bilety.nifc.pl oraz w kasach Muzeum Fryderyka Chopina i Filharmonii Narodowej.
Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Źródło informacji: NIFC
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 06.08.2021, 15:23 |
| Źródło informacji | NIFC |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Zrównoważona turystyka w UE możliwa dzięki kolei
Na zaproszenie komisarza UE ds. transportu odbyło się spotkanie, którego celem było omówienie strategii UE na rzecz zrównoważonej turystyki. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele sektora kolejowego, w tym Alan Beroud - prezes zarządu PKP S.A. i Grupy PKP oraz przewodniczący CER - jednej z kluczowych międzynarodowych organizacji działających na rzecz kolei.- 26.02.2026, 16:20
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PKP
-
Image
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy ogłasza program wydarzeń z okazji Roku Andrzeja Wajdy 2026
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza do wspólnego powrotu do filmów Andrzeja Wajdy - kina, które porusza, stawia ważne pytania i pomaga rozumieć historię oraz współczesność. Program łączy działania edukacyjne: warsztaty, ogólnopolską konferencję dla nauczycieli oraz wydarzenia międzynarodowe, projekcje filmowe w Polsce, USA i Japonii. W centrum wszystkich wydarzeń są filmy Andrzeja Wajdy - traktowane nie tylko jako dzieła sztuki, lecz także jako żywy punkt odniesienia do rozmowy o wspólnocie, odpowiedzialności, wolności, solidarności i cenie wyborów.- 20.02.2026, 11:50
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzej Wajdy
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ