Newsletter

Ludzie i kultura

37. Warszawski Festiwal Filmowy startuje 8 października

14.09.2021, 09:03aktualizacja: 14.09.2021, 09:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Festiwal odbywać się będzie w dniach 8-17 października w formule tradycyjnej. Festiwalowymi kinami będą, znajdujące się w sercu Warszawy, Multikino Złote Tarasy i Kinoteka. Przedsprzedaż biletów rusza 30 września.

Organizatorzy rozpoczynają prezentację filmów, które pokazywane będą podczas 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Zaczynają od sekcji pozakonkursowych: Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe, Polska Klasyka i Rodzinny Weekend Filmowy.

W ramach sekcji Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe, w której filmy pokazywane będą w czterech programach, widzowie będą mogli zobaczyć:

Program 1: Pod wspólnym dachem

TROCHĘ RAJU, reż. Andrzej Cichocki, dokument, 19 minut

PSIE POLE reż. Michalina Musialik, animacja, 12 minut

STANCJA, reż. Adrian Apanel, fabuła, 30 minut

PRZESTRACH, reż. Joanna Helena Szymańska, fabuła, 27 minut

Program 2: Ona i jej

MIŁOŚĆ W CZASACH GOSPODARKI OPARTEJ NA WĘGLU reż. Tomasz Siwiński, animacja, 12 minut

SZCZELINY, reż. Magdalena Gajewska, fabuła, 30 minut

PIĘĆ MINUT STARSZA, reż. Sara Szymańska, animacja, 6 minut

WARZYWA I OWOCE, reż. Maciej Jankowski, fabuła, 26 minut

FURIA, reż. Julia Siuda, animacja, 5 minut

Program 3: Kim jesteśmy, kim będziemy

SYNTHOL, reż. Piotr Trojan, fabuła, 25 minut

PIERWSZE LATO KOŃCA ŚWIATA, reż. Nastazja Gonera, fabuła, 25 minut

PRZYPADEK JANA PAMPUCHA, reż. Mikołaj Piszczan, fabuła, 18 minut

Program 4: Dzień za dniem

ZIELEŃ, reż. Karolina Kajetanowicz, animacja, 8 minut

LATA ŚWIETLNE, reż. Monika Proba, dokument, 28 minut

ON TIME, reż. Zbigniew Czapla, animacja, 5 minut

NIEWOLNIK, reż. Grzegorz Piekarski, fabuła, 29 minut

BESTIE WOKÓŁ NAS, reż. Natalia Durszewicz, animacja, 6 minut

W sekcji Polska Klasyka pokazane będą trzy filmy Marka Koterskiego:

ŻYCIE WEWNĘTRZNE z roku 1987, nie poddający się gatunkowej klasyfikacji film, opisujący chroniczną samotność, neurotyczne skrzywienie i powolny rozpad osobowości bohatera.

PORNO z roku 1989. W bezsenną noc Michał (Zbigniew Rola) czterdziestoletni mężczyzna, leżąc u boku śpiącej żony, wspomina kobiety swego życia.

DIZIEŃ ŚWIRA z roku 2002, ze znakomitą kreacją Marka Kondrata. Głównym bohaterem filmu jest Michał Miauczyński, czterdziestoletni inteligent „obolały, znerwicowany i wampiryczny”, pozostałymi jego żona oraz ich sąsiedzi mieszkający w tym samym bloku. Jałowość życia, które wiedzie Miauczyński, powoduje, że narasta w nim agresja i obłęd.

W ramach trzeciej sekcji pozakonkursowej, czyli Rodzinnego Weekendu Filmowego, mali i duzi widzowie będą mogli zobaczyć:

ŚPIEWAJ, KIEDY SŁYSZYSZ PIOSENKĘ, reż. Chih Lin Yang, Tajwan, 2021.

Ta historia wydarzyła się naprawdę. W odległej, górskiej wiosce zamieszkiwanej przez rdzenną grupę etniczną Bunun, dalsze prowadzenie szkoły podstawowej staje pod znakiem zapytania. Spada liczba mieszkańców, rodzi się coraz mniej dzieci. Jedynym sposobem, aby szkoła nie została zamknięta, jest dowiedzenie, że jest miejscem naprawdę wyjątkowym. Co robić? A może by tak utworzyć chór dziecięcy i wystartować w ogólnokrajowym konkursie?

ZAPCHLONY KUNDEL, SZCZĘŚLIWE ŻYCIE W PARYŻU! reż. Davy Durand, Vincent Patar, Stéphane Aubier Francja, 2020.

Zapchlony kundel mieszka na śmietniku. Pachnie sardynkami, wygląda trochę jak mop, a trochę jak stary wydeptany dywanik. Jest spontaniczny, niezdarny i wzruszający. Wciąż pakuje się w kłopoty. Razem z przyjacielem tworzą parę odmieńców, których uporządkowane społeczeństwo nawet nie dostrzega. Szalone przygody ekscentrycznego rezydenta paryskiego śmietnika. Film na podstawie bestsellerowej serii książek Colasa Gutmana.

SZKOŁA MAGICZNYCH ZWIERZĄT, reż. Gregor Schnitzler, Niemcy, 2021.

Ida musi przeprowadzić się do innego miasta i teraz jest „tą nową”. Klasa nie przyjmuje jej z otwartymi ramionami. Jedyne wolne miejsce w ławce jest obok outsidera Benniego. Pewnego dnia wychowawczyni zapowiada przyjazd niezwykłego człowieka, który podróżuje po świecie w poszukiwaniu magicznych zwierząt. Pełna niezwykłych przygód opowieść oparta na bestsellerowej serii książek autorstwa Margit Auer.

Źródło informacji: Warszawska Fundacja Filmowa

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.09.2021, 09:03
Źródło informacji Warszawska Fundacja Filmowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ